Stabilną firmę zacznij od budowania bazy klientów - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Stabilną firmę zacznij od budowania bazy klientów

Zawody artystyczne są w jeszcze większym stopniu narażone na obecną sytuację ekonomiczną. Dlatego budowanie stabilnej firmy warto zacząć od przygotowania listy potencjalnych klientów i poznania ich potrzeb. Sprawdziliśmy, jak swoją firmę tworzy fotografka Alicja Bokina - uczestniczka Programu Biznes w Kobiecych Rękach.
alicjabokina_poziome

 

 

Skąd pojawił się Twój pomysł na biznes? 

Alicja Bokina: Fotografowałam wszystko wokół mnie od kiedy pamiętam. Jednak dopiero 2 lata temu ,gdy ukończyłam studia magisterskie z fotoreportażu równocześnie pracując na pełen etat na  menedżerskim stanowisku w jednej z Warszawskich korporacji, stwierdziłam, że czas podjąć radykalne kroki i spróbować w swoim życiu czegoś nowego. Postanowiłam podejść do tego tematu poważnie i z dnia na dzień potraktować swoją pasję jako zawód. W końcu co złego może się stać? W najgorszym wypadku mój biznes nie wypali i wrócę do tego czym już się zajmowałam, a co nie sprawiało mi takiej satysfakcji jak robienie zdjęć. Natomiast w najlepszym pozwoli na zbudowanie całkowicie nowej kariery z większą możliwością rozwoju, która opiera się o coś, co od zawsze kochałam robić.  Moje działania można obserwować na Instagramie https://www.instagram.com/alicjabokina/i Linkedin https://www.linkedin.com/in/alicjabokina/. 

 

To nie jest łatwy czas – wojna, pandemia, inflacja. Ty jednak zdecydowałaś się działać teraz. Jak sobie radzisz z potencjalnymi problemami i niepewnością? 

Alicja Bokina: Zawody artystyczne są w jeszcze większym stopniu narażone na obecną sytuację ekonomiczną. To właśnie z usług, które nie są pierwszej potrzeby rezygnujemy gdy widzimy mniejsze wpływy w domowym budżecie. Jednak z drugiej strony, czy kiedykolwiek czasy były lepsze? Od kiedy pamiętam, słyszałam, że “to nie jest odpowiedni moment na zrobienie tej czy innej rzeczy…”. Czas nigdy nie będzie odpowiedni, zawsze znajdą się jakieś wymówki i przeszkody by działać, a cały sukces polega na tym by realizować swoje cele pomimo wszystkich tych przeciwności. Niepewność najlepiej ignorować, bo i tak nigdy nie znika. Ja postanowiłam nauczyć się z nią żyć i codziennie krok po kroku budować pewność tego, że to, co robię ma sens i jest warte wysiłku, jaki w to wkładam. Szczególnie pomaga w tym widok, gdy po miesiącach ciężkiej pracy liczba klientów sukcesywnie wzrasta. 

 

Czy da się zarabiać na swojej pasji? Jak Ty ją monetyzujesz? 

Alicja Bokina: Oczywiście, że tak! Fotografię monetyzuję przez dywersyfikację swoich usług. Specjalizuję się w portretach oraz fotografii modowej, jednak aby zwiększyć swoje zyski pracuje również jako fotograf podczas wydarzeń biznesowych oraz tworzę kreatywne sesje biznesowe dla osób prywatnych i całych przedsiębiorstw. Tak szeroki wachlarz usług, które jednak w jakiś sposób się łączy, ponieważ zawsze jest to praca z człowiekiem, pozwalają mi wykorzystać całe spektrum moich umiejętności i w lepszy sposób monetyzować moją pasję. Wraz z rozwojem mojej kariery planuję również tworzyć przychód pasywny związany z branżą fotograficzną: sprzedawać poradniki, presety itp. 

 

Od czego warto zacząć tworzenie stabilnej firmy? 

Zdecydowanie od bazy potencjalnych klientów, a najlepiej od już stworzonych sesji zdjęciowych. Aby budować swoje portfolio jako początkujący fotograf nie potrzebujemy wcale od razu zakładać firmy czy podpisywać dużych kontraktów. Najlepiej tworzyć swoją pozycję przez praktykę i poznawanie swoich klientów oraz ich potrzeb. Najwięcej klientów przychodzi do mnie z polecenia, co też pokazuje mi,  że najlepiej wejść na rynek fotograficzny, i utrzymać się na nim, po prostu wciąż robiąc zdjęcia i otwarcie mówiąc każdej napotkanej osobie czym się zajmuję, ponieważ nigdy nie wiemy kto za miesiąc czy dwa będzie potrzebował fotografa 🙂

 

Na co powinny zwrócić uwagę przyszłe przedsiębiorczynie, które chcą pracować w Twojej branży? 

Alicja Bokina: Na to by nie robić wszystkiego na raz. Bardzo łatwo jest się zatracić i przyjmować każde zlecenie, jakie do nas spłynie. Jednak najlepiej od razu już na początku swojej kariery wybrać trzy dziedziny fotografii, w której chcemy się specjalizować i się ich trzymać. Nie damy rady równocześnie promować swoich działań jako fotograf: biznesowy, ślubny, modowy i zwierząt, ponieważ jest to po prostu niewykonalne. Kolejną radą byłoby też nie robienie zdjęć “za darmo/ od portfolio”. Ceńcie swoją pracę już od samego początku, a stawki sukcesywnie podnoście wraz z napływem klientów. Robienie zdjęć to bardzo czasochłonna i kreatywna praca. Aby stworzyć dobre ujęcia, które wydawać by się mogło, że robimy szybko potrzeba lat pracy i wysoko rozwiniętych umiejętności. Pamiętajcie też by w czas swojej pracy zawsze wliczać edycję zdjęć, ponieważ często zajmuje to więcej czasu niż sama sesja, a klient tego nie zauważy jeśli tego nie podkreślimy.

 

W programie Biznes w Kobiecych Rękach miałaś możliwość uczestniczyć w wielu warsztatach i spotkaniach – które zmieniło Twoje spojrzenie na prowadzenie biznesu? 

Zdecydowanie warsztaty z prowadzenia swojego budżetu realizowane przez Dominikę Nawrocką. Zajmując się fotografią czasem moja artystyczna strona bierze górę. Przystępując do programu posiadałam podstawową wiedzę z dziedziny finansów, jednak tak prosta rzecz, jak zadanie z prowadzenia skrupulatnej tabeli z moimi comiesięcznymi przychodami i kosztami pozytywnie wpłynęła na mój cash flow i podejście do wyceny własnej pracy. Szczególnie ważna była dla mnie rada mojej mentorki – Urszuli Radzińskiej – by podliczyć moje comiesięczne wydatki na życie bez pomijania nawet złotówki, to pomogło mi ustalić finansowe cele na najbliższe miesiące i zobaczyć “na papierze” jaki stosunek ma moja praca do wydatków, które ponoszę w związku z prowadzeniem działalności. 

 

W czasie Programu poznałaś wiele innych ciekawych przedsięwzięć – gdybyś miała zarekomendować jeden z biznesów z tej edycji, który (poza Twoim) – zrobił na Tobie największe wrażenie? 

Alicja Bokina: Największe wrażenie zrobiła na mnie marka kimon Kamili Socińskiej “Wherever”. Kamila tworzy przepiękne ubrania, z dobrych jakościowo materiałów o unikalnych krojach. Mogę z całą pewnością zarekomendować jak przepięknie leżą, ponieważ dzięki programowi miałam przyjemność nawiązać z Kamilą współpracę i razem zrealizowałyśmy sesję zdjęciową oraz lookbook jej marki. Obie jesteśmy zadowolone z jej efektów i mam nadzieję, że przerodzi się to w długofalową współpracę. 

 

Co chciałabyś przekazać uczestniczkom kolejnych edycji Biznes w Kobiecych Rękach?

Alicja Bokina: Warto uczestniczyć we wszystkich warsztatach, ponieważ nigdy nie wiemy czy jedno zdanie wypowiedziane podczas z pozoru mniej ważnego dla naszej branży tematu nie sprawi, że usprawnimy swój biznes i finalnie przyniesie nam to większe zyski. Cała sieć składa się z niesamowitych przedsiębiorczych kobiet, które są chodzącą inspiracją. Każde spotkanie to naładowanie się energią do działania na kolejny miesiąc. 

 

Chcesz wiedzieć więcej o budowaniu biznesu? Skorzystaj z rad naszych ekspertek!

 

 

Weź udział w kolejnej rekrutacji do programu Biznes w Kobiecych Rękach!

Biznes w Kobiecych Rękach jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Kronenberga Citi Handlowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Niezniszczalne - K. Ratajczyk
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 11 wywiadów...
Cena:
50.00 
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo, Klub Mentorek
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Aby zdobyć pierwszego klienta, często trzeba dostać „kosza” od stu innych
O pierwszych krokach w budowaniu biznesu, szukaniu optymalnych rozwiązań i radzeniu sobie z porażkami, opowiada Joanna Pięcek, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka firmy BłoGO ME.
Rekrutacja Mentorek i Mentorów do programu Mój biznes za granicą
Do projektu edukacyjnego Mój Biznes za granicą, poszukujemy Ekspertów- Mentorów. Program jest organizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Fundację Przedsiębiorczości Kobiet. Głównym celem projektu edukacyjnego dla przedsiębiorców jest budowanie świadomości firm na temat własnego potencjału eksportowego
Cztery różne kobiety. Cztery historie. Cztery punkty widzenia
Każda z nas jest autorką swojej własnej wyjątkowej historii. 150 osób przyszło by posłuchać historii o punktach zwrotnych w życiu czterech kobiet: Izabeli Krawczyk, Małgorzaty Tchorzewskiej, Agnieszki Stefaniuk i Agnieszki Koryckiej - zwyciężczyń konkursu „Be the change. Tell Your Story. Inspire Others”
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products