CZYTASZ

Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czyn...

Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czynności w odpowiednim czasie. Bez planowania nie osiągniesz zamierzonych celów, przeczytaj historię firmy Dywany z trawy Magdaleny Dziuby

Czasami pomysł na biznes pojawia się niespodziewanie i wtedy trzeba podjąć decyzję. Magdalena Dziuba zaryzykowała i dziś dzieli się z nami swoimi radami dotyczącymi otwierania własnej firmy. Jakie wyzwania napotkała na drodze do celu? I z czyjej pomocy korzystała, aby dziś z powodzeniem rozwijać swój biznes? Tego dowiecie się w poniższym wywiadzie! Zapraszam do lektury.

JB: Skąd pojawił się pomysł na biznes?

Pomysł na biznes pojawił się w mojej głowie w zeszłym roku, kiedy mój tato przywiózł ze sobą z trasy kilka rolek sztucznej trawy używanej na boiskach w Holandii. Było jej na tyle dużo, że postanowiłam wrzucić ogłoszenie na portal sprzedażowy. Nie musiałam długo czekać, po kilku zgłoszeniach i udanej sprzedaży postanowiłam poszukać w sieci producentów sztucznej trawy. Po jakimś czasie otrzymałam kilka ofert i pierwsze próbki sztucznych traw. Zachwyciła mnie jakość i wielofunkcyjność tego produktu, długo miałam wątpliwości czy inwestować jakiekolwiek pieniądze w ten biznes. Ale powiedziałam sobie – musisz zaryzykować! Zrobiłam pierwszy hurtowy zakup i szukałam rynku zbytu. Poza podstawowym zastosowaniem sztucznej trawy ciągle myślałam o tym co mogę z nią zrobić i tak powstał dodatkowy pomysł – tworzenie zielonych trawiastych ścian dekoracyjnych z tego co pozostawało po realizacjach dla klientów.

Jakie trzy wskazówki dałaybyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

Po pierwsze – szukaj, obserwuj, analizuj. Im wcześniej rozwiniesz ten zmysł i umiejętność tym łatwiej ci będzie podejmować odpowiednie decyzje. Po drugie – w miarę swoich możliwości dokształcaj się – korzystaj z różnego rodzaju szkoleń prowadzonych przez specjalistów, które z pewnością podniosą twoje kwalifikacje. Większa wiedza na różne tematy poprawi twój wizerunek w obecnym świadomym świecie biznesu. Po trzecie – szukaj wsparcia. Moim zdaniem, jest to bardzo ważna sprawa. Jeśli są przy tobie osoby, które pomogą ci z najmniejszą błahostką i w razie potrzeby przedyskutują poważny temat, to nie musisz się martwić o przyszłość.

JB: Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy?

Wyzwania wyzwalają siłę walki. Moich było kilka. Przede wszystkim połączenie pracy z opieką nad dziećmi. Mam dwójkę dzieci które co chwilę wytrącają mnie z myśli i zmieniają plany, bez względu na porę dnia. Brak czasu to drugie wyzwanie. Często na to narzekam, ponieważ nie tylko jestem przedsiębiorczynią, ale także muszę jako zwykła mama – ugotować, wyprać, zawieźć dzieci do lekarza, pojechać na zakupy i wykonać inne obowiązki. Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czynności w odpowiednim czasie, trzeba nad tym długo pracować i planować wszystko. Bez planowania nie osiągniesz zamierzonych celów. Wyzwaniem dla mnie było przełamanie się i strach przed nowym. Praca nad pewnością siebie nadal trwa, ale ważne że się od tego nie odwracam, tylko nadal mówię sobie: dasz radę!

Jakie kompetencje, zdolności czy talenty uważasz, że powinna posiadać lub rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

Powinna być odważna, kreatywna, pozytywnie nastawiona do tego co robi. Jeszcze mogłabym wymieniać wiele cech, ale według mnie te są bardzo ważne. Robiąc coś, co sprawia ci przyjemność i dodatkowo możesz na tym zarobić to praca idealna. W obecnych czasach pozytywne podejście do życia i tego co nas otacza jest trudne i kosztuje wiele, ale gwarantuje sukces – także ten wewnętrzny. Im więcej dobra dajesz tym więcej do ciebie wraca.

JB: Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę? 

Ja szukam wielu informacji w pierwszej kolejności w internecie, odpowiednio sformułowane frazy w wyszukiwarce potrafią skierować tam gdzie trzeba. Jeśli czegoś nie wiedziałam, dzwoniłam do odpowiedniej osoby, nawet tej z polecenia znajomego i pytałam. Ogólny dostęp do internetu i możliwość załatwienia kluczowych spraw online jest pomocne i ogranicza koszty. Lubię większość spraw, nawet najmniejszych zapisywać, aby nie umknęły – to również pomogło mi w gąszczu papierologii. Jestem samoukiem z wyboru i może dlatego mam takie podejście do zakładania firmy. Dla mnie równie dobrym sposobem jest szukanie informacji w pobliskich urzędach, instytucjach, biurach rachunkowych i u doradców z danej dziedziny. Uważam, że to co możesz zrobić sama – zrób to, bo to uczy. Zaradność w prowadzeniu własnej działalności to konieczność.

JB: Co dał Ci program BWKR? I czy skorzystałabyś z niego ponownie?

Przez udział w programie spojrzałam na swój biznes z innej perspektywy, kontakt z uczestniczkami i ich wsparcie – nawet w kilku słowach potwierdza fakt, że trzeba się przełamać i otworzyć z własnymi pomysłami. Zrozumiałam, że bycie kolejnym elementem w tak cennym programie to wyróżnienie dzięki któremu można się rozwijać. Ilość wiedzy i spotkania z inspirującymi osobami budują kolejne poziomy pewności siebie. Uczestnicząc w spotkaniach online bardzo dużo zyskałam – nauczyłam się nowych rzeczy np. zorganizowałam spotkania online z potencjalnymi klientami, gdzie nigdy bym o tym nie pomyślała, że tak w ogóle się da. Mogłam wszystko podsumować, przeliczyć, doprecyzować i przy okazji pojawiły się kolejne ciekawe pomysły do wdrożenia w mój projekt. A po rozmowach z moją mentorką opisać swój plan działania – to co robię teraz, by później było lżej i przede wszystkim lepiej.

Każde spotkanie, nawet te online jest ważne, bo widzisz człowieka który chce ci pomóc i jest przy tobie. Gdybym mogła to osobiście podziękowałabym każdemu z osobna, wszystkim którzy ten program tworzą i go wspierają. Ta moc niech zostanie przy was – robicie wspaniałą robotę – wznosicie w górę.


Koordynatorka projektów i wydarzeń. Z wykształcenia psycholog, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad 9 letnie doświadczenie w marketingu i komunikacji. Posiada kompetencje w zarządzaniu projektami potwierdzone dyplomem Project Management Advanced Training. W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet odpowiada za realizację projektów oraz ich komunikację, a także koordynuje wydarzenia.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.