Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czynności w odpowiednim czasie - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czynności w odpowiednim czasie

Czasami pomysł na biznes pojawia się niespodziewanie i wtedy trzeba podjąć decyzję. Magdalena Dziuba zaryzykowała i dziś dzieli się z nami swoimi radami dotyczącymi otwierania własnej firmy. Jakie wyzwania napotkała na drodze do celu? I z czyjej pomocy korzystała, aby dziś z powodzeniem rozwijać swój biznes? Tego dowiecie się w poniższym wywiadzie! Zapraszam do lektury
[:pl]IMG-20210605-WA0000[:]

Bez planowania nie osiągniesz zamierzonych celów, przeczytaj historię firmy Dywany z trawy Magdaleny Dziuby

Justyna Bobko: Skąd pojawił się pomysł na biznes?

Pomysł na biznes pojawił się w mojej głowie w zeszłym roku, kiedy mój tato przywiózł ze sobą z trasy kilka rolek sztucznej trawy używanej na boiskach w Holandii. Było jej na tyle dużo, że postanowiłam wrzucić ogłoszenie na portal sprzedażowy. Nie musiałam długo czekać, po kilku zgłoszeniach i udanej sprzedaży postanowiłam poszukać w sieci producentów sztucznej trawy. Po jakimś czasie otrzymałam kilka ofert i pierwsze próbki sztucznych traw. Zachwyciła mnie jakość i wielofunkcyjność tego produktu, długo miałam wątpliwości czy inwestować jakiekolwiek pieniądze w ten biznes. Ale powiedziałam sobie – musisz zaryzykować! Zrobiłam pierwszy hurtowy zakup i szukałam rynku zbytu. Poza podstawowym zastosowaniem sztucznej trawy ciągle myślałam o tym co mogę z nią zrobić i tak powstał dodatkowy pomysł – tworzenie zielonych trawiastych ścian dekoracyjnych z tego co pozostawało po realizacjach dla klientów.

J.B.: Jakie trzy wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

Po pierwsze – szukaj, obserwuj, analizuj. Im wcześniej rozwiniesz ten zmysł i umiejętność, tym łatwiej ci będzie podejmować odpowiednie decyzje. Po drugie – w miarę swoich możliwości dokształcaj się – korzystaj z różnego rodzaju szkoleń prowadzonych przez specjalistów, które z pewnością podniosą twoje kwalifikacje. Większa wiedza na różne tematy poprawi twój wizerunek w obecnym świadomym świecie biznesu. Po trzecie – szukaj wsparcia. Moim zdaniem, jest to bardzo ważna sprawa. Jeśli są przy tobie osoby, które pomogą ci z najmniejszą błahostką i w razie potrzeby przedyskutują poważny temat, to nie musisz się martwić o przyszłość.

J.B.: Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy?

Wyzwania wyzwalają siłę walki. Moich było kilka. Przede wszystkim połączenie pracy z opieką nad dziećmi. Mam dwójkę dzieci, które co chwilę wytrącają mnie z myśli i zmieniają plany, bez względu na porę dnia. Brak czasu to drugie wyzwanie. Często na to narzekam, ponieważ nie tylko jestem przedsiębiorczynią, ale także muszę jako zwykła mama – ugotować, wyprać, zawieźć dzieci do lekarza, pojechać na zakupy i wykonać inne obowiązki. Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czynności w odpowiednim czasie, trzeba nad tym długo pracować i planować wszystko. Bez planowania nie osiągniesz zamierzonych celów. Wyzwaniem dla mnie było przełamanie się i strach przed nowym. Praca nad pewnością siebie nadal trwa, ale ważne, że się od tego nie odwracam, tylko nadal mówię sobie: dasz radę!

J.B.: Jakie kompetencje, zdolności czy talenty uważasz, że powinna posiadać lub rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

Powinna być odważna, kreatywna, pozytywnie nastawiona do tego co robi. Jeszcze mogłabym wymieniać wiele cech, ale według mnie te są bardzo ważne. Robiąc coś, co sprawia ci przyjemność i dodatkowo możesz na tym zarobić to praca idealna. W obecnych czasach pozytywne podejście do życia i tego co nas otacza jest trudne i kosztuje wiele, ale gwarantuje sukces – także ten wewnętrzny. Im więcej dobra dajesz tym więcej do ciebie wraca.

J.B.: Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

Ja szukam wielu informacji w pierwszej kolejności w internecie, odpowiednio sformułowane frazy w wyszukiwarce potrafią skierować tam gdzie trzeba. Jeśli czegoś nie wiedziałam, dzwoniłam do odpowiedniej osoby, nawet tej z polecenia znajomego i pytałam. Ogólny dostęp do internetu i możliwość załatwienia kluczowych spraw online jest pomocne i ogranicza koszty. Lubię większość spraw, nawet najmniejszych zapisywać, aby nie umknęły – to również pomogło mi w gąszczu papierologii. Jestem samoukiem z wyboru i może dlatego mam takie podejście do zakładania firmy. Dla mnie równie dobrym sposobem jest szukanie informacji w pobliskich urzędach, instytucjach, biurach rachunkowych i u doradców z danej dziedziny. Uważam, że to, co możesz zrobić sama – zrób to, bo to uczy. Zaradność w prowadzeniu własnej działalności to konieczność.

J.B.: Co dał Ci program BWKR? I czy skorzystałabyś z niego ponownie?

Przez udział w programie spojrzałam na swój biznes z innej perspektywy, kontakt z uczestniczkami i ich wsparcie – nawet w kilku słowach potwierdza fakt, że trzeba się przełamać i otworzyć z własnymi pomysłami. Zrozumiałam, że bycie kolejnym elementem w tak cennym programie to wyróżnienie, dzięki któremu można się rozwijać. Ilość wiedzy i spotkania z inspirującymi osobami budują kolejne poziomy pewności siebie. Uczestnicząc w spotkaniach online bardzo dużo zyskałam – nauczyłam się nowych rzeczy np. zorganizowałam spotkania online z potencjalnymi klientami, gdzie nigdy bym o tym nie pomyślała, że tak w ogóle się da. Mogłam wszystko podsumować, przeliczyć, doprecyzować i przy okazji pojawiły się kolejne ciekawe pomysły do wdrożenia w mój projekt. A po rozmowach z moją mentorką opisać swój plan działania – to co robię teraz, by później było lżej i przede wszystkim lepiej.

Każde spotkanie, nawet te online jest ważne, bo widzisz człowieka, który chce ci pomóc i jest przy tobie. Gdybym mogła to osobiście podziękowałabym każdemu z osobna, wszystkim, którzy ten program tworzą i go wspierają. Ta moc niech zostanie przy was – robicie wspaniałą robotę – wznosicie w górę.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Niezniszczalne - K. Ratajczyk
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 11 wywiadów...
Cena:
50.00 
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo, Klub Mentorek
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Działaj małymi krokami, bo każdy przybliża cię do upragnionego celu
O szukaniu inspiracji i budowaniu silnej marki opowiada Sylwia Ćwirko, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka firmy Yamaluje
Weź udział w XIV edycji Konkursu Innowator Mazowsza
Klienci - jak ich pozyskać i utrzymać dobre relacje?
Trudniej pozyskać nowego klienta niż utrzymać obecnego - rozprawiamy się z tym popularnym zdaniem w kolejnym odcinku serii poświęconej podstawom biznesu.
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products