Jak firma może zadbać o wellbeing pracowników

Jak firma może zadbać o wellbeing pracowników

Jak wiadomo nie od dziś dobrostan pracowników ma przełożenie na dobrostan firmy.
NPA_1783

Coraz więcej firm zauważa, że HR i wellbeing pracowników to ważna część funkcjonowania firmy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie działania, wpływające na wellbeing swój i pracowników, wdrażają w swoich firmach członkinie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Emocje pod opieką

Kultura organizacji, to pojęcie, które zdecydowanie warto znać i któremu warto przyglądać się pod kątem swoich działań. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bardzo małą firmę, czy pracujesz z wieloma osobami, im szybciej wypracujesz u siebie konkretne rozwiązania, tym lepiej. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na ludzi, ale też na rozwój Twojego biznesu.

Chciałabym, aby mój program rozwojowy dotykał również tej ważnej części budowania kultury organizacji i strategii zarządzania zasobami w firmach. Programy mentoringowe skupiają się na wsparciu eksperckim, w zakresie danych kompetencji czy zadań, natomiast sfera zaopiekowania się emocjami i tworzenie dobrostanu dla pracowników, wspieranie ich w tym, aby potrafili zadbać o swój komfort i samopoczucie jako pracownicy wykonujący zadania czy osiągający cele, w taki sposób, aby ani praca, ani ich zdrowie i emocje nie były zaniedbane, ma bardzo duży potencjał rozwojowy. Musimy nauczyć zarówno liderów jak i pracowników, jak to się robi. W jaki sposób dbać o dobrostan, nie zaniedbując pracy i nie obniżając jakości, jak wykorzystać potencjał zawodowy w równowadze z dbałością o dobrostan osobisty. /Katarzyna Antosiewicz – ANTOSIEWICZ.EDU

 

Zaufanie i szacunek

Jeśli chcesz, żeby tworzone przez Ciebie miejsce pracy było dobre dla Twoich pracowników, a Twoja firma postrzegana jako przyjazna ludziom, przede wszystkim postaw na zaufanie i postaraj się słuchać tego, co inni mają Ci do powiedzenia.

W mojej firmie dobrostan pracowników był naturalnym stanem od początku. Nasza współpraca, bez biura, opiera się całkowicie na zaufaniu i szacunku. Ludzie, z którymi pracuję muszą czuć się usatysfakcjonowani nie tylko finansowo, ale też lubić pracę w naszym zespole. Staramy się planować pracę tak, aby nie pracować pod presją czasu. Jeśli pojawiają się błędy, porażki, pomyłki – no cóż, nie jest wesoło, ale nie szukamy kozłów ofiarnych, tylko staramy się rozpracować przyczynę błędu i wprowadzić rozwiązanie, które pozwolą uniknąć ich w przyszłości. To oczywiście wymaga dużo odpowiedzialności i samodyscypliny, ale całkiem dobrze się udaje. /Małgorzata Kwiecień – Kiss the Dog butik kreatywny

 

Ale od czego zacząć?

Zanim wdrożysz nowe rozwiązania, zrób porządne rozpoznanie, co u Ciebie sprawdzi się najlepiej.

Pracodawca może wspierać zdrowie pracowników na wiele sposobów i warto do tego tematu podejść strategicznie. Szczególnie teraz, gdy oferta benefitów w tym zakresie jest coraz szersza, a ze względu na spowolnienie ekonomiczne i inflację nie możemy sobie pozwolić na nieprzemyślane inwestycje. Aby pomóc firmom podejmować decyzje oparte na danych, przygotowaliśmy narzędzie – Indeks Zdrowia Firmy. Jest to badanie złożone z anonimowej ankiety oraz spersonalizowanych rekomendacji przygotowanych przez Radę Naukową złożoną z autorytetów zdrowotnych (m.in. konsultantów krajowych). Jak wynika z naszych doświadczeń aż 36% uczestników badania dzięki otrzymanym rekomendacjom podejmuje działanie na rzecz swojego zdrowia (wykonuje badania, idzie na wizytę lekarską, zmienia dietę na zdrowszą, zwiększa dawkę aktywności fizycznej). Z kolei pracodawca otrzymuje raport na podstawie zanonimizowanych danych z porównaniem do śr. wyników pracujących Polaków, dzięki czemu może precyzyjnie wybrać obszary wymagające szczególnego wsparcia. Ponadto pomagamy pracodawcom w ułożeniu planu i dobraniu odpowiednich narzędzi na podstawie otrzymanych wyników. Zarówno każdy pracownik, jak i cała firma otrzymuje swój Indeks Zdrowia, czyli wskaźnik, który pokazuje w sali od 0 do 100 jak dobrze zaopiekowane jest zdrowie pracowników. Pod uwagę brane są wyłącznie aspekty, na które mamy bezpośredni wpływ. Warto w 2023 roku wyróżnić się na rynku pracodawców jako firma, która dba o to, co najważniejsze: ludzi i ich zdrowie. /Diana Żochowska, Medonet.pl

 

Nie zapomnij o sobie

W dbaniu o wellbeing w firmie warto pamiętać też o tym, że szczęśliwa i spełniona przełożona, to również lepszy dobrostan pracowników. Dlatego nie zapominaj o tym, że warto postawić również na rozwój swoich pasji.

Ja osobiście – mam określone cele z zakresu profesjonalnego samorozwoju, ale również rozwoju osobistego w postaci min gry na perkusji. /Paulina Kotowska, Lider

 

 

Kroki, które warto podjąć: 

  • Przyjrzyj się temu, co już masz. Czy to działa? Czy trzeba coś poprawić?
  • Zrób rozpoznanie, co będzie dla Ciebie, oraz Twoich pracowniczek i pracowników najbardziej wartościowe.
  • Jeśli nie masz wielkich możliwości finansowych, zacznij od małych kroków – ważne, żeby w ogóle zacząć!

 

 

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliły się członkinie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet (w kolejności alfabetycznej):

Ty też możesz zostać członkinią Sieci Przedsiębiorczych Kobiet!

Sprawdź, jak możesz zostać członkinią Sieci Przedsiębiorczych i jakie korzyści na Ciebie czekają w naszej Sieci. Jeśli i Ty szukasz możliwości promowania Twojego biznesu  – sprawdź nasz format Business Mixer.  

Interesuje Cię temat ESG? Ten wątek będziemy poruszać także na Konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet Make The Change.  Członkinie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet mają 20% zniżki na nasze wydarzenia. 

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Niezniszczalne - K. Ratajczyk
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 11 wywiadów...
Cena:
50.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo, Klub Mentorek
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Zależy mi, aby kobiety czuły się pewne i odważne
Kamila Socińska, twórczyni marki Wherever i uczestniczka IX edycji programu Biznes w Kobiecych Rękach dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi prowadzenia własnej marki i udziału w programie.
5 prostych sposobów na przyśpieszenie pracy
Przedsiębiorcza Kobieto musimy przyznać, że podziwiamy Cię i to, co do tej pory udało Ci się osiągnąć. Mamy nadzieję, że i Ty z dumą spoglądasz na swoje osiągnięcia. Wiemy, że nie masz dużo czasu, postanowiłyśmy więc przygotować dla Ciebie 5 szybkich sposobów, które możesz wprowadzić praktycznie od ręki i sprawić, że Twoja praca będzie łatwiejsza.
Niezwykłe połączenie kobiecych sił i biznesów - Szumisie i Kangu
W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet staramy się, aby przedsiębiorczynie mogły wzajemnie czerpać od siebie wiedzę i inspirację oraz aby ich działania uzupełniały się i owocowały nowymi pomysłami. Przykładem niezwykłej współpracy, która znalazła swój początek w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach, jest relacja biznesowa Anny Skórzyńskiej właścicielki firmy Szumisie i Katarzyny Skowerskiej, twórczyni marki Kangu
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products