Jak czują się kobiety w „męskich” zawodach - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Jak czują się kobiety w „męskich” zawodach

Kobiety, które chcą pracować w męskich zawodach, napotykają w swojej karierze wiele barier.
maxim-hopman-8vn4KvfU640-unsplash

Rola kobiet w społeczeństwie stale ulega ewolucji. Ich siła i potencjał zaczynają być dostrzegane w wielu dziedzinach. My chcemy dbać o to, aby przedsiębiorczość kobiet rozwijała się, a kobiety zaczęły wierzyć we własne możliwości. Specjalnie dla nas ośrodek badawczy DELab UW przeprowadził badania na temat kobiet w „męskich” zawodach, a raport, który wspólnie stworzyliśmy, jest próbą zdiagnozowania roli i znaczenia przedsiębiorczych kobiet w świecie, w którym do tej pory obecni byli praktycznie wyłącznie mężczyźni. 

 

Pobierz raport “Kobiety w męskich zawodach” 

 

Badania zostały przeprowadzone w 2019 roku na próbie 1000 Polaków. Podtrzymały one tezę, że stereotyp o podziale zawodów na typowo męskie i damskie nadal istnieje. Ze stereotypami ciężko jest walczyć, ale tworząc ten raport, chciałyśmy kontynuować działanie na rzecz zmiany, która jest bardzo potrzebna. Rzeczywistość jest taka, że coraz więcej kobiet decyduje się na krok w kierunkach ścisłych, technologicznych czy technicznych. Prowadzą swoje badania, zakładają firmy i z sukcesem je rozwijają. Jednak kobiety, które chcą pracować w męskich zawodach i/lub zajmować kierownicze stanowiska, napotykają w swojej karierze wiele barier. W raporcie wyróżnione zostały ich trzy typy: bariery wewnętrzne (np. brak pewności siebie, niska samoocena), bariery zewnętrzne (np. niezrozumienie, stereotypy) oraz bariery systemowe (np. konieczność wyboru między rodziną a karierą). Są to trudności, z którymi kobiety niekiedy muszą walczyć na co dzień, przez co przyjmują pewne role i postawy, mające za zadanie pomóc im wpasować się do tego męskiego świata.

 

Potencjał kobiet oraz ich siła bywają bagatelizowane, dlatego też zależy nam na tym, aby wspierać kobiety przedsiębiorcze, kreatywne i chętne do działania. Zachęcamy do zapoznania się z raportem, który ukazuje, jakie krzywdzące stereotypy nadal panują w przekonaniach Polaków. W raporcie znajdują się również wnioski z pogłębionych badań jakościowych przeprowadzonych z przedsiębiorczymi kobietami, którym udało się osiągnąć sukces zawodowy w tzw. męskim świecie.

 

 

Photo by Maxim Hopman on Unsplash

 

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo, Klub Mentorek
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
5 narzędzi dla innowatorów
Każdy, kto tworzy innowacyjne projekty – szuka również nowych rozwiązań i ułatwień w procesie twórczym. Dlatego zgromadziliśmy w tym artykule 5 narzędzi, na które warto zwrócić uwagę
Biznes bywa wrażliwy
O otwartości na nowe oraz szczerym poszukiwaniu swojej drogi w biznesie opowiada Adrianna Gajdziszewska, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka firmy Kwiaty Paproci.
Czym jest matematyka biznesowo-handlowa?
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy – zarówno ci, którzy dopiero planują uruchomić swój pierwszy biznes, jak i ci, którzy już prowadzą swoją działalność - wywodzą się z bardzo różnych branż i nie zawsze mają wykształcenie ekonomiczno-biznesowe. Gdy planujemy uruchomić pierwszą firmę, mamy wątpliwości, jak przygotować biznesplan, który będzie się spinał, zastanawiamy się co w nim uwzględnić lub czy czegoś nie pominęliśmy
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products