CZYTASZ

Wywiad z Izabelą Zawiszą, laureatką XI edycji konk...

Wywiad z Izabelą Zawiszą, laureatką XI edycji konkursu Innowatora Mazowsza

Izabela Zawisza – zwyciężczyni XI edycji konkursu Innowator Mazowsza w kategorii Innowacyjna Firma. Otrzymała I nagrodę i 30 tys. zł dla firmy KF Niccolum sp. z o.o. za opracowanie technologii otrzymywania substancji chelatujących jony chromu i kobaltu, opartej na syntezie aktywnych biopolimerów, mającej zastosowanie w kremie dla osób z alergią kontaktową na metale takie jak nikiel, chrom i kobalt. Dr nauk biologicznych w dyscyplinie biofizyka, wynalazczyni, autorka i współautorka kilku patentów, przedsiębiorczyni stawiająca w swoim biznesie na badania i innowacje. Obecnie właścicielka marki kosmetycznej OREKA Laboratories oraz firmy ProConChem działającej w obszarze badań naukowych oraz projektowania technologii dla klientów zewnętrznych. 

Co zmotywowało Cię do udziału w konkursie Innowator Mazowsza?

Ideą konkursu Innowator Mazowsza jest propagowanie współpracy pomiędzy środowiskiem nauki i biznesu, a ja odczuwam, że należę do obu tych środowisk, a moje produkty są wysoce innowacyjne. Dlatego zdecydowałam się wystartować w Konkursie Innowator Mazowsza i zwiększyć świadomość na temat wprowadzanych przez moją firmę rozwiązań.

Czym zajmie się firma?

Projekt, w który jestem zaangażowana, obecnie skupia się na innowacjach w dziedzinie ekologii, a firma rozwija się głównie w branży kosmetycznej. Produkty naszej marki OREKA Laboratories są biodegradowalne począwszy od formuły, poprzez opakowania, aż po kartoniki. Najnowszym wynalazkiem są Eko-peelingi, jesteśmy z taką inicjatywą pierwsi na rynku polskim i europejskim, czyli peelingi do ciała np. cukrowe i solne, po wykorzystaniu których nie powstają żadne odpady, nie ma słoiczków, nakrętek itd., a folia, w którą są pakowane jest wodorozpuszczalna i w kontakcie z wodą całkowicie rozkłada się w około pół minuty.

Na czym polega jej innowacja?

Obecnie w Oreka Laboratories wprowadziliśmy na rynek 4 produkty, które za każdym razem były dużą innowacją – nie było dostępnych podobnych produktów, a nasze rozwiązania zyskały duże grono odbiorców. Produkty OREKA oferują nową, proekologiczną wartość, a myślą przewodnią firmy jest to, aby zostawiać po sobie tylko dobry ślad, utwór literacki, obraz, czy piękny gest, który zapada w pamięć, ale w żadnym wypadku nie śmieci.

Jak wygrana w kategorii Innowacyjny Firma wpłynęła na rozwój jej firmy?

Obecnie zajmuję się nowym przedsięwzięciem, a nagroda została przyznana za poprzednie wynalazki, jednak pomimo to miała wpływ na obecny projekt. Wynalazca w momencie odbierania statuetki, czuje się wyróżniony, dzięki czemu chętniej podejmuje kolejne wyzwania i dokonuje odważniej kolejnych kroków, a w moim przypadku było to stworzenie kolejnego innowacyjnego biznesu.

W jaki sposób zachęciłabyś inne kobiety do wdrażanie innowacji?

Uważam, że kobiety doskonale nadają się do łączenia funkcji naukowca, przedsiębiorcy i lidera. Powodem jest wysoka umiejętność realizacji wielu zadań w jednym czasie i umiejętność skupienia na wielu kwestiach jednocześnie. Dodatkowo cechuje nas wysoka wytrwałość, konsekwencja w dążeniu do wyznaczonych celów, oraz duże poczucie odpowiedzialności i determinacja. To wielka satysfakcja wdrażać własne wynalazki i zobaczyć je z powodzeniem funkcjonujące na rynku. Zachęcam do wdrażania własnych pomysłów i innowacji.


Ekspert ds. przedsiębiorczości. Koordynator ds. Badań (Research Manager). W Fundacji odpowiedzialna za wypracowanie nowego narzędzia dla przedsiębiorców w ramach projektu Mój biznes za granicą – model wsparcia instytucjonalnego MŚP w obszarze umiędzynarodowienia oferty firm i rozpoczęcia działalności na rynkach międzynarodowych.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.