Zależy mi, aby kobiety czuły się pewne i odważne - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Zależy mi, aby kobiety czuły się pewne i odważne

Kamila Socińska, twórczyni marki Wherever i uczestniczka IX edycji programu Biznes w Kobiecych Rękach dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi prowadzenia własnej marki i udziału w programie.
Socinska

Czym zajmuje się Twoja firma? 

Marka Wherever oferuje kimona dla kobiet, wykonane z wysokiej jakości materiałów i wyprodukowane ręcznie w lokalnej pracowni krawieckiej. Każde kimono wykonane jest w niewielkiej ilości, co sprawia, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Kroje i tkaniny, z których wykonane są kimona zapewniają wygodę i trwałość noszenia. Tradycyjne kimona znane na całym świecie ze swojego charakterystycznego kroju i stylu są przeważnie luźne i długie i zazwyczaj noszone na specjalne okazje. Kimona marki Wherever są dostępne także w formie garniturów, dzięki czemu są bardzo uniwersalne i odpowiednie do noszenia również na co dzień. Czasem ten sam zestaw z innymi dodatkami pozwala nam stworzyć zupełnie nową stylizację, dlatego to doskonały wybór dla kobiet, które szukają oryginalnych, wysokiej jakości ubrań o unikalnym stylu. Kimona Wherever to luźne kroje, które pozwalają na swobodę ruchu i wygodę noszenia, jednocześnie dodając kobiecie elegancji i szyku. Marka Wherever wyraża ideę wolności, akceptacji różnorodności i wyjątkowości każdej kobiety. Zależy mi, aby kobiety czuły się pewne i odważne, wyrażały swoją indywidualność i styl, a kimona pomogły im to wyrazić.

 

Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy?

Największym wyzwaniem okazał się czas. Na co dzień pracuję także na etat w dużej korporacji w roli Design Project Managera. Rozwijanie firmy, jako dodatkowe zajęcie wymaga dużego poświęcenia i motywacji. Zawsze lubiłam rzeczy związane z designem, patternami, plakatami, szeroko pojętą sztuką. Pracowałam również w agencjach reklamowych. Kiedy czuję zmęczenie i coś nie idzie po mojej myśli, staram się nie poddawać i  przypominać sobie, że szukanie wzorów, tkanin, rozwijanie się w tym kierunku jest dla mnie też formą przyjemnego spędzania czasu. Samomotywacja bywa trudna, ale warta jest późniejszej satysfakcji.

 

Porozmawiajmy teraz o ludziach. Jak Twoje otoczenie zareagowało na pomysł tworzenia nowej firmy? 

Zaskakująco dobrze! Muszę przyznać, że bliskie mi otoczenie nie tylko było od początku bardzo zainteresowane moim pomysłem, ale również wspiera mnie na co dzień w działaniach. Dzięki przyjaciółkom szybko stworzyłam sieć kontaktów, poznałam hurtownie tkanin, konstruktorkę, wspaniałą krawcową, która nie poddaje się w przekazywaniu mi profesjonalnej wiedzy o tkaninach i tajnikach szycia 😉 Mój partner także od razu pozytywnie zareagował na pomysł i utwierdził mnie w przekonaniu, że posiadam ku temu wszelkie predyspozycje, co dodatkowo, dodało mi wiary w nowe przedsięwzięcie. To niezwykle ważne mieć wsparcie bliskich, ponieważ przychodzą też chwile zwątpienia, dlatego jestem wielką szczęściarą, że mam wokół siebie tyle ludzi, na których mogę liczyć. 

 

Czy mentoring jest potrzebny na starcie tworzenia biznesu? 

Na pewno jest niezwykle wartościowy i pomaga w tej nowej drodze, jaką jest przedsiębiorczość. To nie tylko czerpanie wiedzy, dawka inspiracji, ale też zminimalizowanie popełnienia wielu błędów. Rozmowy z osobą doświadczoną i zdystansowaną do naszego biznesu mają niezwykłą moc. Ewa Skrobańska, która jest moją mentorką w programie BWKR pokazała mi w trakcie spotkań, że bać można się nie tylko porażki, ale i sukcesu. To było bardzo cenne spostrzeżenie – otworzyło mi oczy na kwestie, które hamowały mnie w niektórych działaniach. Dzięki temu mogłam podjąć takie kroki i decyzje, które ten strach zniwelują. Ewa udzieliła mi wiele wskazówek, które mają za zadanie lepsze planowanie i zarządzanie czasem i swoimi zasobami, pomogła w doprecyzowaniu grupy docelowej. I co najważniejsze z każdym spotkaniem dodawała mi wiary w siebie. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że warto zawsze na starcie znaleźć wsparcie w postaci mentoringu.

 

Czy są usługi/podwykonawcy, o których warto od razu zatrudnić na starcie swojego przedsięwzięcia? 

W moim przypadku na pewno zależało mi na spójnej identyfikacji wizualnej, z której będę na tyle zadowolona, że z przyjemnością będę tworzyć później profil w mediach społecznościowych, stronę www i pozostałe materiały. Od razu wiedziałam, że moim wyborem będzie bliska mi koleżanka, która od lat tworzy fantastyczne projekty. Postawiłam również na profesjonalne zdjęcia i zleceniu tego fotografowi. Stworzenie strony www również oddaje w ręce zaufanego specjalisty. Warto stworzyć bazę partnerów, z którymi planujemy współpracować, aby być przygotowanym na moment, w którym podejmiemy kolejne kroki. Jeśli nie posiadamy potrzebnych kompetencji, wtedy warto zatrudnić specjalistów w danej dziedzinie. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić sami, ale z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że zlecanie osobom trzecim oznacza konieczność finansów na start.

 

Ważnymi postaciami w tej układance są klienci. Czy masz dobre rady jak ich pozyskać? 

Jestem na początku tej drogi i jeszcze się tego uczę. To niezwykle ważny temat, bo od klientów zależy powodzenia naszego biznesu. Wierzę, że jakość naszych produktów i wartości, którymi kieruje się nasza marka, pozwala nawiązać trwałą relację z Klientami. Pierwsze kimona znalazły swoich odbiorców wśród znajomych. Następnie założyłam profil na platformie Etsy, gdzie sprzedałam pierwszy egzemplarz w Boże Narodzenie i wysłałam do Los Angeles. To od razu dodało mi wiatru w żagle. Ważne jest jednak “wyjście” do Klienta, dlatego za radą swojej mentorki Ewy Skrobańskiej zorganizowałam spotkanie dla kobiet, gdzie mogłyśmy porozmawiać, a klientki dotknąć, przymierzyć i kupić kimona. Okazało się to świetnym pomysłem, który przełożył się zarówno na sprzedaż jak i większe zainteresowanie w mediach. Na pewno będę organizowała takie spotkania cyklicznie. Aktualnie prowadzę profil na Instagramie (https://www.instagram.com/wherever_pl/) i jestem w trakcie tworzenia e-sklepu, który jest niezbędny dla dalszego rozwoju firmy.

 

W programie Biznes w Kobiecych Rękach miałaś możliwość uczestniczyć w wielu warsztatach i spotkaniach – które zmieniło Twoje spojrzenie na prowadzenie biznesu?

Myślę, że zajęcia dotyczące skutecznej autoprezentacji. W tym obszarze mam wciąż wiele do zrobienia. Potrafię dobrze pracować, tworzyć ciekawe rzeczy a zapominam o tym mówić. To bardzo ważne, by uważnie dobierać słowa i komunikaty. Uczę się w krótkim czasie opowiadać o sobie, swoim pomyśle czy przedsięwzięciu. Zazwyczaj mamy bardzo mało czasu na zainteresowanie odbiorców i tylko praktyka pomoże nam w przełamaniu strachu i wstydu. Na jednym ze spotkań kupiłam również książkę “Jak mówić o sobie dobrze” autorstwa A. Więckiej, która dostępna jest na stronie SPK. Po jej przeczytaniu uświadomiłam sobie, że tak wiele z nas ma te same obawy i lęki, zupełnie niepotrzebnie. To bardzo ciekawa pozycja, którą polecam.

 

W czasie Programu poznałaś wiele innych ciekawych przedsięwzięć – gdybyś miała zarekomendować jeden z biznesów z tej edycji, który (poza Twoim) – zrobił na Tobie największe wrażenie?

Jestem pod wrażeniem wielu projektów, jak i samych uczestniczek. Podziwiam z zachwytem pomysły na aplikacje, które mają pomóc w fizjoterapii czy rodzicom i dzieciom planować wspólnie czas. Wiem, jak złożone są to projekty i jak wytrwałym należy być przy ich tworzeniu. Jednak zawsze podziwiałam osoby, które łączą pracę z pasją i taką osobą jest niewątpliwie fotografka Alicja Bokina. Stylistyka zdjęć i charyzma Alicji od razu zwróciły moją i uwagę, dlatego zaprosiłam Alicję do sesji zdjęciowej swoich produktów. Efekty niedługo będzie można podziwiać na moim Instagramie Wherever_pl, a już niedługo dodatkowo na stronie www.wherever.pl

Co chciałabyś przekazać uczestniczkom kolejnych edycji Biznes w Kobiecych Rękach?  

Przede wszystkim, abyście miały otwarte głowy i podeszły do programu z dużą otwartością. Zarówno wobec innych kobiet, jak i swojego pomysłu. To ogromna pigułka wiedzy i wartościowe relacje. To niezwykłe, jak w trakcie wspólnych warsztatów i rozmów z łatwością mogłyśmy wymieniać się swoimi doświadczeniami, wyzwaniami, sukcesami, ale czasem też lękami. To ogromne szczęście poznać tak wiele wspaniałych kobiet, które towarzyszą nam w rozwoju osobistym i rozwoju naszych nowych projektów.

 

Chcesz wiedzieć więcej o budowaniu biznesu? Skorzystaj z rad naszych ekspertek!

 

 

Weź udział w kolejnej rekrutacji do programu Biznes w Kobiecych Rękach!

Biznes w Kobiecych Rękach jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Kronenberga Citi Handlowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie...
Cena:
50.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
5 rzeczy które powinnaś zmienić w swojej pracy
Wstajesz rano i na samą myśl o pracy masz ochotę wrócić do łóżka? A może lubisz swoją pracę, ale są inne czynniki, które wpływają na fakt, że na myśl o niej rzednie Ci mina? Wbrew pozorom jest to dość powszechny problem. W tym artykule znajdziesz powód, który przeszkadza Ci w realizacji zawodowych planów
Szukamy eksperta/ki odpowiedzialną za rekrutację Mentorów do projektu “Mój Biznes za granicą”
Do projektu “Mój Biznes za granicą” szukamy eksperta/ekspertki odpowiedzialnej za rekrutację Mentorów.
Niezwykłe połączenie kobiecych sił i biznesów - Szumisie i Kangu
W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet staramy się, aby przedsiębiorczynie mogły wzajemnie czerpać od siebie wiedzę i inspirację oraz aby ich działania uzupełniały się i owocowały nowymi pomysłami. Przykładem niezwykłej współpracy, która znalazła swój początek w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach, jest relacja biznesowa Anny Skórzyńskiej właścicielki firmy Szumisie i Katarzyny Skowerskiej, twórczyni marki Kangu
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products