Ułatwienia dostępu

Nie bój się podążać za swoją prawdziwą pasją!

O podjęciu decyzji o założeniu własnej firmy, samorozwoju i motywacji opowiada Juanita Jaśkowska, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka pracowni projektowania wnętrz Innova Studio.
1

Skąd pojawił się Twój pomysł na biznes?

Juanita Jaśkowska: Projektowanie użytkowe i idea upiększania rzeczywistości towarzyszyły mi odkąd pamiętam. Na przestrzeni wielu lat mojego życia  odbyłam kilkunastoletnią edukację artystyczną, nastawioną głównie na projektowanie graficzne i kreatywne wyrażanie siebie poprzez sztukę, grafikę oraz inne formy użytkowe. Do niedawna pracowałam w różnych trójmiejskich firmach, głównie związana byłam z branżą odzieżową. Jednak moją wielką pasją jest projektowanie wnętrz, ich stylizacja, metamorfozy i dekorowanie. Dwa lata temu poczułam, że najwyższy czas zacząć uważniej słuchać siebie i rozwijać to co kocham najbardziej. Tak powstał pomysł stworzenia Innova Studio – mojej firmy, zajmującej się projektowaniem wnętrz prywatnych oraz komercyjnych.

Co skłoniło Cię, aby rozpocząć swój biznes właśnie teraz?

J. J.: Tak jak wspominałam, idea powstania Innova Studio towarzyszy mi od paru lat. Dla mnie czas pandemii i lockdownu stał się punktem wyjścia do zmiany mojego życia. Właśnie ten trudny i pełen wyzwań czas – dla mnie był sprzyjający autorefleksji i pozwolił na podjęcie decyzji o stworzeniu własnego biznesu. Dodatkowo udało mi się uzyskać urzędową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Półtora roku zajęło mi planowanie, analizowanie i nauka, ponieważ chciałam się przygotować jak najlepiej do swojej działalności. Trudna sytuacja gospodarczo – ekonomiczna może być wyzwaniem, ale nie przeszkodą. Jestem teraz na drodze, którą obrałam jakiś czas temu i nie mam zamiaru z niej zawracać.

Czego najbardziej się bałaś zakładając swoją firmę?

J. J.: Bardzo ogólnie można powiedzieć, że bałam się „porażki”, w wielu aspektach prowadzenia własnego biznesu. Zaczynając od tego, że obawiałam się o moją sytuację finansową a kończąc na tym, że zawiodę samą siebie i nie podołam obowiązkom, jakie przed nami stawia prowadzenie własnej, samodzielnej działalności gospodarczej. Dziś mogę już powiedzieć, że wiele z takich obaw jest wynikiem projekcji naszych głów i niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. 

Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy? Co było szczególnie trudne?

J. J.: Chyba najtrudniejsze było podjęcie pierwszego kroku – czyli podjęcie decyzji o tym, że chcę prowadzić firmę, być niezależna i samodzielna. Kiedy podjęłam już tę najistotniejszą kwestię, wszystko zaczęło iść sukcesywnie do przodu. Naturalne było podejmowanie kolejnych etapów przygotowania do rozpoczęcia działalności. Jedna sprawa wynikała z drugiej, uzyskałam środki na prowadzenie mojego studia, kupiłam sprzęty, komputer, drukarkę i profesjonalny program do projektowania wnętrz. Wcześniej zainwestowałam w dodatkową edukację, zdobyłam kilka certyfikatów, które zapewniły profesjonalność moich usług. Właśnie  rozpoczęcie tego procesu i zadecydowanie o tym, że rezygnuję z pracy na etacie było dla mnie najtrudniejsze.

 

 

Jakie trzy wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

J. J.: Ciągle odwołuję się tutaj do tego, że kluczowe jest podjęcie świadomej decyzji o założeniu własnego biznesu. Od tego wszystko się zaczyna i potem, z czasem jest już tylko łatwiej. Dlatego przede wszystkim moją radą jest to, żeby nie bały się spróbować! Ważne jest też zauważenie, że mogą bazować na swoich dotychczasowych doświadczeniach i mogą wykorzystać swoje umiejętności i zdolności, które zdobyły we wcześniejszej pracy zawodowej. Kolejną wskazówką jest to, żeby słuchały historii innych osób, prowadzących firmy i dzięki tym przykładom unikały błędów i motywowały się do działania.

Jakie kompetencje, zdolności czy talenty Twoim zdaniem powinna posiadać i rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

J. J.: Myślę, że taką główną cechą jest wewnętrzna odwaga, która pchnie nas do podjęcia tej pierwszej decyzji w swojej własnej głowie. Do tego dodałabym determinację oraz umiejętność uczenia się, uważnego słuchania porad i wyciągania wniosków z przeszłości. Na pewno przydatnymi zdolnościami są także samodzielność, kreatywność i elastyczność, które będą pchały do przodu, niezależnie od otaczającej rzeczywistości i ewentualnych przeciwności i trudności, na jakie możemy się natknąć w pierwszej fazie funkcjonowanie firmy.

Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

J. J.: W moim przypadku zaczęłam od tworzenia brandingu, czyli identyfikacji wizualnej mojej marki. Ponieważ jestem grafikiem z wykształcenia, było dla mnie naturalne, że zaprojektuję znak graficzny i całą identyfikację wizualną. Chciałam, żeby cała stylistyka oddawała charakter tego czym będę się zajmować. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, takie jak wpis do CIDG oraz ZUS to zdałam się na pomoc księgowej. Właśnie pomoc w tych kwestiach uważam, że lepiej oddać w ręce profesjonalisty, żeby uniknąć ewentualnych błędów czy nawet problemów. Dodatkowo, zanim stworzyłam konkretną ofertę dla klientów dużo analizowałam rynek i potrzeby potencjalnych inwestorów, rozmawiałam ze znajomymi, obserwowałam konkurencję. 

Co dał Ci program Biznes w Kobiecych Rękach?

J. J.: Uczestnictwo w programie Biznes w Kobiecych Rękach stanowiło dla mnie ogromną inspirację do działania i otworzyło przede mną nowe szanse. Jednak tym, co było dla mnie najważniejsze to wspaniała kobieca energia – prowadzących i współuczestniczek. Niesamowite, jaki duży ładunek pozytywnych wibracji można uzyskać od innych osób! W programie czułam się „zaopiekowana”, rozwijałam się i pozyskiwałam nową wiedzę na różnych polach związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Najbardziej motywowała mnie moja cudowna mentorka Wioletta Dmowska. Każde spotkanie z nią bardzo mnie rozwijało, potrafiła mnie zarażać swoim optymistycznym podejściem do życia i prowadzenie firmy. Dzięki niej przeszłam przez cały proces wyłuskiwania konkretnej grupy docelowej spośród potencjalnych klientów mojego studia projektowego.

Co chciałabyś przekazać uczestniczkom kolejnych edycji Biznes w Kobiecych Rękach w oparciu o własne doświadczenie i uczestnictwo w programie?

J. J.: Niech wykorzystają w pełni czas trwania programu akceleracyjnego. Rekomendowałabym aktywny i regularny udział we wszystkich zajęciach i spotkaniach, jakie oferuje program. Prowadzący zajęcia dysponują ogromem wiedzy w każdej z dziedzin związanych z prowadzeniem własnej działalności. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że rozmowy z mentorką oraz innymi uczestniczkami bardzo mnie rozwinęły i poszerzyły moją wiedzę w zakresie budowania własnej marki.

 

Weź udział w rekrutacji do programu Biznes w Kobiecych Rękach!

 

 

Biznes w Kobiecych Rękach jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Kronenberga Citi Handlowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie...
Cena:
50.00 
Kwestia kobieca w MSN - poznaj Black Swan Prestige
25.02.2026. Zapraszamy na zamknięte oprowadzanie po wystawie „Kwestia Kobieca. 1550–2025”...
Cena:
450.00 
Roczne członkostwo w Klubie Black Swan Prestige
Klub Black Swan Prestige to ekskluzywna społeczność doświadczonych kobiet sukcesu,...
Cena:
3,900.00  dla rok
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet 2026 - odnowienie
   
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet 2026
   
Cena:
750.00  dla rok
Wydarzenie premium
Kwestia kobieca w MSN - poznaj Black Swan Prestige
25.02.2026. Zapraszamy na zamknięte oprowadzanie po wystawie „Kwestia Kobieca. 1550–2025”...
Cena:
450.00 
Wydarzenia
98. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
20.02.2026. Przyjdź na Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Spotkanie gwarantuje trzy...
Cena:
165.00 
Polecamy przeczytać:
Czym są programy akceleracyjne?
Ruda Manufaktura, co sprawiło, że połączyły swoje talenty?
Prowadzenie firmy rodzinnej wydaje się dla wielu osób ryzykowne, jednak przedstawiam Wam historię powstania wyjątkowego biznesu, który połączył siostry. Tak, za Rudą Manufakturą stoją dwie uzdolnione przedsiębiorcze kobiety, które łączą swoją pasję do rękodzieła. Makramy, hamaki, abażury, misie, a to dopiero początek ich kariery w świecie biznesu. Ich główne motto to "łączymy z naturą", a co sprawiło, że połączyły swoje talenty, aby budować własny biznes? Przeczytajcie wywiad z Weroniką Banaś i Dominiką Gałecką, właścicielkami Ruda Manufaktura
9 wyjątkowych prezentów na Święta
Święta coraz bliżej, postanowiłyśmy więc przygotować dla Was listę 9 wyjątkowych prezentów, które możecie podarować zarówno swoim najbliższym, jak i klientom i partnerom biznesowym. Na naszej liście znajdziecie zarówno nasze wydawnictwa, jak i produkty, które powstały w firmach wspieranych w naszym Programie Biznes w Kobiecych Rękach.
5
Do zapłaty za - 5 produkty
Wysyłka i podatki obliczane przy kasie.
10,332.00 
Zapłać teraz