Dwie finansowe wskazówki na start! - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Dwie finansowe wskazówki na start!

Prowadzenie firmy to ekscytująca podróż w nieznane. Jak ją rozpocząć, aby przybić do bezpiecznego portu? Poznaj sprawdzone wskazówki na start
[:pl]DN700009[:]

1 Zbierz kapitał!

Niektórzy mówią, że da się uruchomić biznes bez pieniędzy. Pewnie tak, ale zajmie to dużo czasu, który przecież i tak kosztuje. Jeśli chcesz działać szybciej, potrzebujesz pieniędzy. Ile? Wylicz! Warto przewidzieć koszty i przyszłe przychody, żeby zobaczyć, czy planowana działalność będzie przynosiła zysk. To trochę jak waga, której szala „przychody” powinna zdecydowanie przeważać tę z „kosztami”. Koszty powiedzą Ci, ile potrzebujesz pieniędzy na tzw. start, a konkretnie na cały okres, zanim Twoje przychody przeważą koszty. To się nazywa break even point, inaczej próg rentowności, punkt wyrównania. Pamiętaj, aby w cash flow umieścić swoje wynagrodzenie. Ono może być początkowo niewielkie, ale powinno się tutaj znaleźć. Niestety bardzo często się o tym zapomina. Ty nie popełnij tego błędu.

Wskazówka:

  1. Podsumuj wszystkie koszty początkowe i jednorazowe związane z założeniem i uruchomieniem firmy
  2. Oszacuj miesięczną wysokość kosztów stałych, które bez względu na przychody trzeba pokryć (księgowa, biuro, abonament telefoniczny, ZUS, twoje wynagrodzenie itd.)
  3. Zastanów się, ile jesteś w stanie wyprodukować to co planujesz sprzedawać lub ilu klientów dasz radę obsłużyć miesięcznie. Przemnóż te liczby przez cenę, za jaką planujesz oferować swoje produkty i usługi. To będą miesięczne przychody twojej
    firmy tzw. estymacja
  4. Zestaw koszty z dwóch pierwszych pozycji do szacowanych przychodów i zacznij pracować nad pierwszym budżetem swojej firmy. Zwiększaj przychody i zmniejszaj koszty, aż uzyskasz satysfakcjonującą cię marżę. Pamiętaj, z marży pokrywasz koszty i uzyskujesz ZYSK. Twoje wynagrodzenie mieści się w tej pierwszej pozycji. ZYSK to środki na rozwój firmy. A teraz rozpocznij świadomą biznesowo i finansowo działalność swojej firmy.

2 Zapewnij sobie środki do życia na co najmniej pół roku niezależne od przychodów firmy

Pół roku to minimum, jeśli planujesz uruchomić firmę, która ma na celu rozwój. Jeśli chcesz być wolnym strzelcem (ang. freelancer), to mechanizm jest prostszy: pracujesz – zarabiasz, nie pracujesz – nie zarabiasz. Zachęcam Cię do budowania biznesu z określoną wartością i wielkością, opartą na pracy ludzi, a nie tylko Twojej. Wtedy możesz doprowadzić do sytuacji, że firma pracuje i zarabia, nawet wtedy, gdy Ty np. odpoczywasz. Środki do życia zapewnij sobie w postaci wielokrotności swoich miesięcznych kosztów albo partnera, który w tym czasie weźmie na siebie ciężar Waszego utrzymania. Ważne, abyś miała to przegadane ze sobą i/lub partnerem od początku. Wcześniej zachęcałam cię do wpisania swojego wynagrodzenia w koszty stale firmy. Dokładnie tak! Nic się w tym zakresie nie zmienia. Pamiętaj tylko o tym, że przychody w młodej firmie pojawiają się powoli, dlatego musisz mieć osobistą poduszkę finansową, abyś mogła skupić się na sprzedaży, marketingu i rozwoju firmy. Wraz z przychodami firmy i zaplanowanym wynagrodzeniem, powoli przestawaj korzystać z poduszki finansowej.

Wskazówka:

  1. Aby określić kwotę potrzebną na poduszką finansową, podsumuj swoje miesięczne koszty utrzymania.
  2. Przemnóż je przez 6 lub 12 miesięcy
  3. Odłóż taką sumę na rachunku oszczędnościowym i dopiero wtedy zabierz się za zakładanie firmy. Pamiętaj, te pieniądze możesz wydać na utrzymanie siebie i rodziny w czasie pierwszych miesięcy działalności firmy. To nie są pieniądze na utrzymanie firmy i na pokrycie kosztów jej funkcjonowania.

 

Przed tobą fascynująca, ale również pełna wyzwań przygoda p.t. „firma”. Będą wzloty i upadki, ale zawsze pamiętaj, że miarą twojej biznesowej skuteczności jest stan firmowego konta. Pilnuj budżetu firmowego i trzymaj się zasady, że przychody muszą być zawsze większe od kosztów.

Autorką tekstu jest Dominika Nawrocka – założycielka organizacji Kobieta i Pieniądze.

Tekst został przygotowany w ramach Programu Biznes w Kobiecych Rękach.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Niezniszczalne - K. Ratajczyk
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 11 wywiadów...
Cena:
50.00 
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
3 sposoby na...nowe współprace
Zastanawiasz się, jak poszukiwać ciekawych współprac i sprawdzonych podwykonawców? Swoimi radami dzieli się Paulina Kołodziejak-Łaska - Digital Manager w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.
5 prostych sposobów na przyśpieszenie pracy
Przedsiębiorcza Kobieto musimy przyznać, że podziwiamy Cię i to, co do tej pory udało Ci się osiągnąć. Mamy nadzieję, że i Ty z dumą spoglądasz na swoje osiągnięcia. Wiemy, że nie masz dużo czasu, postanowiłyśmy więc przygotować dla Ciebie 5 szybkich sposobów, które możesz wprowadzić praktycznie od ręki i sprawić, że Twoja praca będzie łatwiejsza.
Przedsiębiorcza kobieta na Linkedin - certyfikaty
Pokazywanie swoich certyfikatów i licencji to ważna część budowania swojej marki. Pokażemy Ci, jak chwalić się nimi na Linkeidn.
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products