Make the Change in fashion. Najważniejsze wyzwania branży mody - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Make the Change in fashion. Najważniejsze wyzwania branży mody

[:pl]Innowacje-spoleczne-zmienają świat na lepsze-SPK[:]

Zacznę od pewnej historii, którą opowiada dr Marta Karwacka na blogu How To Wear Fair. Próbując odnaleźć przyczyny zaśmiecania planety, Marta pisze:

W dużym skrócie było tak. W konsekwencji kilku historycznych wydarzeń, w drugiej połowie XIX wieku w USA bardzo mocno rozwinął się przemysł i rolnictwo, a na początku XX wieku produkowano za oceanem tak dużo, że amerykański rynek nie był w stanie tego wchłonąć. Szybko zorientowano się, że Ameryka stoi przed trudnym wyborem: zmniejszyć poziom produkcji w rolnictwie i sektorze przemysłowym… albo spowodować, by konsumenci kupowali więcej.

Następnie w tekście Marty pojawia się opowieść o Ernest Elmo Calkinsie, pionierze amerykańskiego rynku reklamowego i jego działaniach na rzecz ciągłego redefiniowania piękna przedmiotów codziennego użytku. Poprzez nawiązanie do sztuki i tworzenie pięknych, lecz nietrwałych produktów, Amerykanie, a za nimi cały świat, zaczęli zaspokajać swoje potrzeby poprzez konsumpcję pięknych i modnych rzeczy. Dalej Marta przytacza dane:

Przeciętny Amerykanin wyrzuca około 37 kg tekstyliów rocznie (w tym lwia część to ubrania), w skali kraju to aż 11 mln ton. W Unii Europejskiej na wysypiska trafia około 2 milionów ton ubrań w każdym roku.

Dzisiaj, kiedy w konsekwencji tych działań zostawiamy po sobie 2,2 miliarda ton odpadów rocznie – już wiemy, że konsumpcja ślepa uliczka, że pora zawracać.

Jak zatrzymać tę machinę i zawrócić ze ścieżki kultury wyrzucania?

Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas inauguracji projektu Make The Change in fashion 26 czerwca w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Debata: Wyzwania branży mody przyciągnęła tłumy chcących realnej zmiany Uczestników. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami definiowaliśmy najważniejsze wyzwania branży mody. Anna Pięta – Strateżka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu Muda Talks:

Myślę, że kluczowe są alternatywne źródła tkanin, transparentność i informacja (dziś powoli używa się do tego blockhain), utylizacja odpadów i recykling/ upcykling.

Paweł Niziński – Wydawca projektu CR Navigator/ BE.NAVIGATOR, promującego od prawie 9 lat idee zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu oraz doradca w dziedzinie innowacyjności społecznej i strategicznego zarządzania zrównoważonymi markami, zwrócił uwagę na sedno sprawy:

Od początku dyskusji Panelistki wzięły byka za rogi – pojawiła się dyskusja o budzeniu zaangażowania polityków, co wydaje się warunkiem skalowalności wszelkich debat o kryzysie klimatycznym, nierównościach społecznych, barierach dla zrównoważonego rozwoju. Bardzo ciekawa rozmowa, bardzo żywe audytorium (…) Żadnych szans na polaryzacje poglądów, ale to z całą pewnością dlatego, że zgromadzone osoby łączy wspólnota wartości. Jedyny apetyt jaki pozostaje po takich spotkaniach niezaspokojony to pytanie – co dalej?

A prowadząca debatę, dr Marta Karwacka – socjolożka biznesu i ekspertka ds. CSR, podsumowała:

Moim zdaniem wybrzmiały w dyskusji dwie ważne kwestie Trudno będzie mówić o realnych zmianach, jeśli nie włączą się politycy i nie powstaną odpowiednie przepisy, które będą wpływać na bardziej radykalne praktyki globalnego biznesu. I druga rzecz – moda to tylko jeden ze współzależnych elementów systemu, całego problemu w skali makro, na każdym poziomie.

W formule Make the Change, wspólnie ze środowiskiem naukowym, biznesowym i społecznym chcemy inicjować zmiany na miarę naszych lokalnych możliwości. Dlatego podczas pierwszego w Polsce Hackathonu ethical fashion weźmiemy na warsztat zdefiniowane przez nas wyzwania:

Make the Change in fashion. Wyzwania branży mody

Celem naszych działań jest wypracowanie rozwiązań – innowacji społecznych, które mogą stać się początkiem wprowadzania realnych zmian.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Jak wprowadzić działania ESG w małej i średniej firmie
Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny, czyli coraz popularniejsze ESG. Czy da się wprowadzić je w małych firmach?
Biznes bywa wrażliwy
O otwartości na nowe oraz szczerym poszukiwaniu swojej drogi w biznesie opowiada Adrianna Gajdziszewska, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka firmy Kwiaty Paproci.
Dla Ciebie, dla pracowników lub dla dzieci - co kupić na prezent?
Odpowiedz nam szczerze! Czy w świątecznym szaleństwie pamiętałaś o sobie, a może wciąż zastanawiasz się, co warto kupić pracownikom?
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products