Nie bój się podążać za swoją prawdziwą pasją!

O podjęciu decyzji o założeniu własnej firmy, samorozwoju i motywacji opowiada Juanita Jaśkowska, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka pracowni projektowania wnętrz Innova Studio.
1

Skąd pojawił się Twój pomysł na biznes?

Juanita Jaśkowska: Projektowanie użytkowe i idea upiększania rzeczywistości towarzyszyły mi odkąd pamiętam. Na przestrzeni wielu lat mojego życia  odbyłam kilkunastoletnią edukację artystyczną, nastawioną głównie na projektowanie graficzne i kreatywne wyrażanie siebie poprzez sztukę, grafikę oraz inne formy użytkowe. Do niedawna pracowałam w różnych trójmiejskich firmach, głównie związana byłam z branżą odzieżową. Jednak moją wielką pasją jest projektowanie wnętrz, ich stylizacja, metamorfozy i dekorowanie. Dwa lata temu poczułam, że najwyższy czas zacząć uważniej słuchać siebie i rozwijać to co kocham najbardziej. Tak powstał pomysł stworzenia Innova Studio – mojej firmy, zajmującej się projektowaniem wnętrz prywatnych oraz komercyjnych.

Co skłoniło Cię, aby rozpocząć swój biznes właśnie teraz?

J. J.: Tak jak wspominałam, idea powstania Innova Studio towarzyszy mi od paru lat. Dla mnie czas pandemii i lockdownu stał się punktem wyjścia do zmiany mojego życia. Właśnie ten trudny i pełen wyzwań czas – dla mnie był sprzyjający autorefleksji i pozwolił na podjęcie decyzji o stworzeniu własnego biznesu. Dodatkowo udało mi się uzyskać urzędową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Półtora roku zajęło mi planowanie, analizowanie i nauka, ponieważ chciałam się przygotować jak najlepiej do swojej działalności. Trudna sytuacja gospodarczo – ekonomiczna może być wyzwaniem, ale nie przeszkodą. Jestem teraz na drodze, którą obrałam jakiś czas temu i nie mam zamiaru z niej zawracać.

Czego najbardziej się bałaś zakładając swoją firmę?

J. J.: Bardzo ogólnie można powiedzieć, że bałam się „porażki”, w wielu aspektach prowadzenia własnego biznesu. Zaczynając od tego, że obawiałam się o moją sytuację finansową a kończąc na tym, że zawiodę samą siebie i nie podołam obowiązkom, jakie przed nami stawia prowadzenie własnej, samodzielnej działalności gospodarczej. Dziś mogę już powiedzieć, że wiele z takich obaw jest wynikiem projekcji naszych głów i niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. 

Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy? Co było szczególnie trudne?

J. J.: Chyba najtrudniejsze było podjęcie pierwszego kroku – czyli podjęcie decyzji o tym, że chcę prowadzić firmę, być niezależna i samodzielna. Kiedy podjęłam już tę najistotniejszą kwestię, wszystko zaczęło iść sukcesywnie do przodu. Naturalne było podejmowanie kolejnych etapów przygotowania do rozpoczęcia działalności. Jedna sprawa wynikała z drugiej, uzyskałam środki na prowadzenie mojego studia, kupiłam sprzęty, komputer, drukarkę i profesjonalny program do projektowania wnętrz. Wcześniej zainwestowałam w dodatkową edukację, zdobyłam kilka certyfikatów, które zapewniły profesjonalność moich usług. Właśnie  rozpoczęcie tego procesu i zadecydowanie o tym, że rezygnuję z pracy na etacie było dla mnie najtrudniejsze.

 

 

Jakie trzy wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

J. J.: Ciągle odwołuję się tutaj do tego, że kluczowe jest podjęcie świadomej decyzji o założeniu własnego biznesu. Od tego wszystko się zaczyna i potem, z czasem jest już tylko łatwiej. Dlatego przede wszystkim moją radą jest to, żeby nie bały się spróbować! Ważne jest też zauważenie, że mogą bazować na swoich dotychczasowych doświadczeniach i mogą wykorzystać swoje umiejętności i zdolności, które zdobyły we wcześniejszej pracy zawodowej. Kolejną wskazówką jest to, żeby słuchały historii innych osób, prowadzących firmy i dzięki tym przykładom unikały błędów i motywowały się do działania.

Jakie kompetencje, zdolności czy talenty Twoim zdaniem powinna posiadać i rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

J. J.: Myślę, że taką główną cechą jest wewnętrzna odwaga, która pchnie nas do podjęcia tej pierwszej decyzji w swojej własnej głowie. Do tego dodałabym determinację oraz umiejętność uczenia się, uważnego słuchania porad i wyciągania wniosków z przeszłości. Na pewno przydatnymi zdolnościami są także samodzielność, kreatywność i elastyczność, które będą pchały do przodu, niezależnie od otaczającej rzeczywistości i ewentualnych przeciwności i trudności, na jakie możemy się natknąć w pierwszej fazie funkcjonowanie firmy.

Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

J. J.: W moim przypadku zaczęłam od tworzenia brandingu, czyli identyfikacji wizualnej mojej marki. Ponieważ jestem grafikiem z wykształcenia, było dla mnie naturalne, że zaprojektuję znak graficzny i całą identyfikację wizualną. Chciałam, żeby cała stylistyka oddawała charakter tego czym będę się zajmować. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, takie jak wpis do CIDG oraz ZUS to zdałam się na pomoc księgowej. Właśnie pomoc w tych kwestiach uważam, że lepiej oddać w ręce profesjonalisty, żeby uniknąć ewentualnych błędów czy nawet problemów. Dodatkowo, zanim stworzyłam konkretną ofertę dla klientów dużo analizowałam rynek i potrzeby potencjalnych inwestorów, rozmawiałam ze znajomymi, obserwowałam konkurencję. 

Co dał Ci program Biznes w Kobiecych Rękach?

J. J.: Uczestnictwo w programie Biznes w Kobiecych Rękach stanowiło dla mnie ogromną inspirację do działania i otworzyło przede mną nowe szanse. Jednak tym, co było dla mnie najważniejsze to wspaniała kobieca energia – prowadzących i współuczestniczek. Niesamowite, jaki duży ładunek pozytywnych wibracji można uzyskać od innych osób! W programie czułam się „zaopiekowana”, rozwijałam się i pozyskiwałam nową wiedzę na różnych polach związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Najbardziej motywowała mnie moja cudowna mentorka Wioletta Dmowska. Każde spotkanie z nią bardzo mnie rozwijało, potrafiła mnie zarażać swoim optymistycznym podejściem do życia i prowadzenie firmy. Dzięki niej przeszłam przez cały proces wyłuskiwania konkretnej grupy docelowej spośród potencjalnych klientów mojego studia projektowego.

Co chciałabyś przekazać uczestniczkom kolejnych edycji Biznes w Kobiecych Rękach w oparciu o własne doświadczenie i uczestnictwo w programie?

J. J.: Niech wykorzystają w pełni czas trwania programu akceleracyjnego. Rekomendowałabym aktywny i regularny udział we wszystkich zajęciach i spotkaniach, jakie oferuje program. Prowadzący zajęcia dysponują ogromem wiedzy w każdej z dziedzin związanych z prowadzeniem własnej działalności. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że rozmowy z mentorką oraz innymi uczestniczkami bardzo mnie rozwinęły i poszerzyły moją wiedzę w zakresie budowania własnej marki.

 

Weź udział w rekrutacji do programu Biznes w Kobiecych Rękach!

 

 

Biznes w Kobiecych Rękach jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Kronenberga Citi Handlowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER Sieci Przedsiębiorczych Kobiet to spotkania networkingowe online o charakterze biznesowym.  Podczas spotkania nawiążesz kontakty oraz wymienisz doświadczenie z innymi uczestniczkami. My zadbamy o przyjemną atmosferę i będziemy dla was moderować spotkanie. Przygotujemy narzędzia dzięki którym, wasz networking będzie jeszcze skuteczniejszy.
Cena:
10.00 
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla przedsiębiorczych kobiet szukających możliwości rozwoju zawodowego, wsparcia w tworzeniu i prowadzeniu biznesu, dostępu do biznesowego know-how, narzędzi do promocji oraz networkingu.   Regulamin produktu
Cena:
500.00  dla rok
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie dlatego, że nie mają nic do powiedzenia. Kobiety nie wierzą, że ich historie są ciekawe. Że ktoś chce ich wysłuchać. Nie są też przyzwyczajone do tego, aby mówić o sobie dobrze. Autorka książki Aleksandra Więcka doskonale uczy jak przygotować się do wystąpienia, a przede wszystkim opowiedzenia swoich historii tak, aby wydobyć ich esencję – najciekawsze i najbardziej poruszające wydarzenia.  
Cena:
50.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Członkostwo
Półroczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla przedsiębiorczych kobiet szukających możliwości rozwoju zawodowego, wsparcia w tworzeniu i prowadzeniu biznesu, dostępu do biznesowego know-how, narzędzi do promocji oraz networkingu. Regulamin produktu
Cena:
294.00  dla
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla przedsiębiorczych kobiet szukających możliwości rozwoju zawodowego, wsparcia w tworzeniu i prowadzeniu biznesu, dostępu do biznesowego know-how, narzędzi do promocji oraz networkingu.   Regulamin produktu
Cena:
500.00  dla rok
Książki
Niezniszczalne - K. Ratajczak
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 10 wywiadów z kobietami, które odważyły się podjąć ryzyko prowadzenia własnej firmy. To nie są bohaterki z pierwszych stron gazet, przedsiębiorczynie z karierą zrobioną w korporacji. To dziewczyny i kobiety takie jak my, które łączy jedna wspólna cecha – przedsiębiorczość. Ich historie mówią, że warto próbować zostać przedsiębiorczynią, chociaż nie zawsze będzie różowo. Przede wszystkim zaś pozwalają uwierzyć, że można tego dokonać.
Cena:
50.00 
Książki
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie dlatego, że nie mają nic do powiedzenia. Kobiety nie wierzą, że ich historie są ciekawe. Że ktoś chce ich wysłuchać. Nie są też przyzwyczajone do tego, aby mówić o sobie dobrze. Autorka książki Aleksandra Więcka doskonale uczy jak przygotować się do wystąpienia, a przede wszystkim opowiedzenia swoich historii tak, aby wydobyć ich esencję – najciekawsze i najbardziej poruszające wydarzenia.  
Cena:
50.00 
Polecamy przeczytać:
Zarządzanie własną firmą to wykonywanie wielu czynności w odpowiednim czasie
Czasami pomysł na biznes pojawia się niespodziewanie i wtedy trzeba podjąć decyzję. Magdalena Dziuba zaryzykowała i dziś dzieli się z nami swoimi radami dotyczącymi otwierania własnej firmy. Jakie wyzwania napotkała na drodze do celu? I z czyjej pomocy korzystała, aby dziś z powodzeniem rozwijać swój biznes? Tego dowiecie się w poniższym wywiadzie! Zapraszam do lektury
O zakładaniu firmy, fascynacji drzewami i ochronie dzikich zwierząt
Pomysł na firmę może brać się z głębokiej pasji. Jak łączyć ze sobą pracę i zainteresowania oraz dlaczego fascynacja danym zjawiskiem może stać się niekończącym źródłem motywacji? Julia Kończak, założycielka firmy Przyroda Projekt opowiada o swojej ścieżce w programie Biznes w Kobiecych Rękach oraz o etapach i wyzwaniach wiążących się z zakładaniem własnej firmy.
Karolina Adamska-Woźniak, Fundacja Mam Marzenie -finalistka projektu Pantene Power of Us
Marka Pantene stworzyła Fundusz Power of Us chcąc wesprzeć kobiety prowadzące małe przedsiębiorstwa w Polsce. Dzięki współpracy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Pantene powstał nowy projekt pod nazwą “Pantene – Power of Us”, który jest stworzony dla kobiet prowadzących swoją własną firmę, które w okresie kryzysu związanego z COVID-19 wprowadziły do swoich firm nowe rozwiązania, innowacyjne narzędzia, dzięki czemu ich firmy przetrwały i z sukcesem funkcjonują.
0
Twój koszyk jest pusty

Wygląda na to, że nie dodał Pan/i jeszcze żadnych produktów do koszyka.

Przeglądaj produkty