Moja firma w dobie cyfryzacji - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Moja firma w dobie cyfryzacji

Wprowadzanie technologii w coraz więcej obszarów codzienności staje się powszechne. Przedsiębiorcy chcący podążać za trendami i wymogami konsumentów nie unikną wdrażania nowych rozwiązań zgodnych ze zmieniającą się rzeczywistością. Jednocześnie powinni zwracać uwagę na kwestie dotyczące bezpieczeństwa i odpowiedzialności społecznej.
[:pl]pexels-pixabay-35550[:]

Wykorzystywane metody powinny budzić zaufanie i w miarę możliwości działać w zgodzie z wartościami moralnymi kładącymi nacisk na dobro ogółu, w tym środowisko naturalne, uczciwe warunki pracy, odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów oraz inkluzywność. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Patrycją Strzelecką, Dyrektor Zarządzająca w Superksiegowa i CCO w CashDirector.

Justyna Bobko: Na czym według Ciebie polega świadome korzystanie z technologii w biznesie?

Patrycja Strzelecka CashDirector: Technologia to jeden z kluczowych elementów budowania przewag konkurencyjnych we właściwie każdym biznesie. Przedsiębiorczynie i właściciele MŚP nie zawsze posiadają wykształcenie w dziedzinie finansów, a wielu z nich nie stać na zatrudnienie dyrektora finansowego. Księgowi z kolei często nie dostarczają na czas informacji przydatnych w podejmowaniu decyzji biznesowych i zarządzaniu płynnością. Dlatego sami stworzyliśmy system mOrganizer finansów, który pozwala prosto i wygodnie zarządzać finansami małej firmy, fakturować, księgować, przesyłać i archiwizować dokumenty oraz śledzić płynność finansową. W tej chwili z naszego rozwiązania korzysta ponad 120 000 przedsiębiorców, a system przetwarza rocznie ponad 24 miliony transakcji.

J.B.: Czy uważasz, że da się prowadzić firmę odpowiedzialną społecznie?

P.S.: Prowadzenie biznesu odpowiedzialnego społecznie to nie tylko przestrzeganie norm etycznych w działalności firmy. To również szereg innych aktywności wizerunkowych oraz pokazujących transparentność organizacji. Odpowiedzialność społeczna wpisana jest w filozofię działania Superksięgowej i CashDirector chociażby dlatego, że elektroniczna księgowość przyczynia się do wyeliminowania papierowych faktur. W ramach stworzonej przez nas Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) zachęcamy biura w całej Polsce do przekazania segregatorów na rzeczy potrzebujących organizacji. Dla przykładu, ostatnio 400 segregatorów używanych do tej pory do przechowywania tradycyjnej drukowanej dokumentacji, zostało przez nas przekazanych do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. To część pilotażowej akcji pod hasłem Cyfrowe Rewolucje Księgowe, w ramach których pomagamy zainteresowanym biurom rachunkowym przygotować się na nadchodzące zmiany zarówno prawne, jak i technologiczne. Ekologiczny trend no paper to nie jedyny aspekt prospołecznej działalności. W 2020 roku uruchomiliśmy infolinię Covidową, dzięki której przedsiębiorcy mogli bezpłatnie uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat tarcz antykryzysowych i ich rozliczania.

J.B.: Jak widzisz miejsce kobiet w budowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw?

P.S.: Globalizacja, pandemia oraz rozwój technologii wymagają od przedsiębiorców wielu nowych umiejętności. Tempo zmian jest bardzo duże, co oznacza, że właściciele firm muszą posiadać miękkie kompetencje, które pozwolą nie tylko na skuteczną realizację strategii biznesowej, ale również na zbudowanie harmonijnych współpracujących zespołów. Dziś komunikacja, empatia oraz otwartość to jeden z podstawowych wymiarów działania każdej organizacji. W Superksięgowej mamy modelowy przykład różnorodności, bowiem kadra zarządzająca w 50% składa się z kobiet. Naszym zdaniem taka struktura bardzo wzbogaca kreatywność oraz efektywność zespołów, co skutkuje dynamicznym rozwojem całej organizacji.

J.B.: Czy Twoim zdaniem podejście kobiet do nowych technologii różni się od podejścia mężczyzn?

P.S.: Moim zdaniem nie, nasze klientki równie często jak mężczyźni korzystają z księgowości online oraz z elektronicznego obiegu dokumentów do kontroli kosztów. W naszej branży kobiety skutecznie prowadzą nowoczesne biura rachunkowe, są pionierkami cyfrowej rewolucji na rynku księgowym, nie boją się zmian i nowych technologii. Często cechuje je też chęć nieustannego rozwoju osobistego. Mężczyźni też oczywiście sprawnie korzystają z nowymi technologiami, ale czasem traktują je jak gadżety czy nowiki. Kobiety mają bardziej praktyczne podejście do tego, jak technologia może ułatwić im pracę nad wieloma zadaniami jednocześnie.

J.B.: Jak Twoim zdaniem pod wpływem technologii zmieni się praca człowieka przyszłości?

P.S.:Nowoczesne narzędzia online mają i będą miały pozytywny wpływ na wiele aspektów pracy. Już wyraźnie to obserwujemy, a w przyszłości stanie się to jeszcze bardziej widoczne. Cyfrowi asystenci podpowiedzą, co jeszcze pozostało nam do opłacenia, przedsiębiorcom przypomną kiedy mają ściągnąć należności i wyliczą, ile podatków mają do zapłacenia i kiedy. Poinformują, jeśli zapomnimy wystawić fakturę stałemu klientowi. Biura rachunkowe będą więc miały więcej czasu na wsparcie biznesu swoich klientów. Algorytmy sztucznej inteligencji będą dbały o utrzymywania kosztów firmy na właściwym poziomie, zautomatyzują wszystkie procesy, wesprą utrzymanie dobrego cashflow i oszczędzą czas na biurokrację i tzw. „papierologię”. To spowoduje, że właściciele firm będą mogli skupić się na rozwoju biznesu i obsłudze swoich klientów.

 

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Finanse i formalności - jak sobie z nimi radzić?
Sprawy formalne mogą spędzać sen z powiek, zwłaszcza gdy zaczynasz.
5 książek, które poleca Sieć Przedsiębiorczych Kobiet
Wszystkie uwielbiamy się rozwijać i zazwyczaj nie lubimy bierności, nawet jeśli chodzi o odpoczynek. Przyzwyczajone do pogoni dnia codziennego, nie chcemy tracić czasu. Z tego też powodu postanowiłyśmy zaproponować Wam kilka typowo kobiecych, rozwojowych pozycji, które na dłużej pozostaną w Waszej pamięci i wniosą wartość do waszego życia.
Jak wdrażać nowe technologie w praktyce?
Jak wdrażać nowe technologie w biznesie? To pytanie zadaje sobie niejeden przedsiębiorca chcący nadążyć za nowinkami związanymi z cyfryzacją. Odpowiedzi najlepiej szukać u praktyków, którzy stosują technologiczne rozwiązania na co dzień w swoich firmach. Wiedza i rady ekspertów mogą stanowić doskonałą podstawę do wprowadzania zmian, które zrewolucjonizują i uefektywnią dotychczasowe przyzwyczajenia zawodowe.
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products