CZYTASZ

O fascynacji drzewami i ochronie dzikich zwierząt ...

O fascynacji drzewami i ochronie dzikich zwierząt opowiada Julia Kończak – założycielka firmy Przyroda Projekt

Pomysł na firmę może brać się z głębokiej pasji. Jak łączyć ze sobą pracę i zainteresowania oraz dlaczego fascynacja danym zjawiskiem może stać się niekończącym źródłem motywacji? Julia Kończak, założycielka firmy Przyroda Projekt opowiada o swojej ścieżce w programie BWKR oraz o etapach i wyzwaniach wiążących się z zakładaniem własnej firmy.

Justyna Bobko: Skąd pomysł na Twój biznes?

Pomysł na firmę Przyroda Projekt rodził się z jednej strony od dawna, a z drugiej był jak nagłe olśnienie. Od kilkunastu lat zajmuję się ochroną przyrody. Choć tak naprawdę już jako mała dziewczynka podjęłam decyzję, że chcę ratować ginące gatunki zwierząt, a wspinanie na drzewa na rodzinnym osiedlu to była jedna z moich ulubionych zabaw. Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa to ganiające się po drzewie wiewiórki. Konsekwentnie dążyłam do zamierzonego celu. Ukończyłam wydział leśny ze specjalnością ochrona środowiska leśnego. Przez wiele lat pracowałam w organizacji pozarządowej, gdzie zajmowałam się ochroną zagrożonych gatunków ssaków m.in. susła moręgowanego i nietoperzy oraz tematyką dzikich zwierząt w mieście. Dużo myślałam o tym jak ważną rolę drzewa rosnące w naszym otoczeniu pełnią nie tylko dla ludzi, ale także innych organizmów. Zastanawiałam się nad tym czym mogę się zająć, żeby pogodzić fascynację drzewami z ochroną dzikich gatunków zwierząt. Przełom nastąpił w 2019 roku, gdy ukończyłam kurs Certyfikowanego Inspektora Drzew. To, co już wiedziałam na temat korzyści jakie dają drzewa w mieście czy wzdłuż dróg np. produkcja tlenu, cień w upalne dni, korytarze ekologiczne czy ostoja różnorodności biologicznej, zostało uzupełnione o informacje praktyczne dotyczące badania stanu zdrowotnego drzew i ich stabilności, a także ograniczenia ryzyka w otoczeniu drzew. Zobaczyłam jak działa specjalistyczny sprzęt do badania drzew, m.in. tomograf akustyczny, który pozwala “zajrzeć” do wnętrzna pnia drzewa bez niszczenia go. Nagle wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce: to jest właśnie to, czym powinnam się zająć! Tak właśnie narodził się pomysł na firmę Przyroda Projekt: z wielkiej pasji i fascynacji. Dzięki nieocenionej pomocy mojej współpracowniczki pomysł został wcielony w życie.   

Przyroda Projekt Julia Kończak

JB: Jakie 3 wskazówki dałybyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

Po pierwsze zawsze warto spróbować – jeśli masz pomysł na firmę, ale masz też masę wątpliwości czy sobie poradzisz, podejmij ryzyko. Założenie firmy nie jest jak podpisanie cyrografu, który będzie Cię obowiązywać już na zawsze. Jeśli uznasz, że to nie dla Ciebie, działalność gospodarczą można po prostu zamknąć. Po drugie odkryj swoją motywację – zastanów się, dlaczego chcesz założyć firmę. W chwilach zwątpienia będziesz mogła do tego wrócić. Po trzecie pieniądze są ważne – dlatego warto przeanalizować różne formy zdobywania środków na działalność firmy. 

JB: Jakie były Twoje 3 największe wyzwania podczas zakładania firmy?

1) Jak zdobyć środki na zakup specjalistycznego sprzętu do badania drzew, czyli tomografu akustycznego?

2) Jak dotrzeć z ofertą do specyficznej grupy docelowej jaką są właściciele i zarządcy terenów, na których rosną drzewa?

3) Jak pozbyć się uporczywej myśli, że “coś komuś wciskam”.

JB: Jakie kompetencje/zdolności/talenty uważasz, że powinna posiadać/rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

Wytrwałość w dążeniu do celu, bycie w zgodzie za sobą, uczciwość, elastyczność i otwartość oraz chęć uczenia się i doskonalenia.

JB: Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy korzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę? 

Zakładanie firmy rozpoczęłam od przejrzenia stron internetowych zawierających informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, znalezienia księgowej oraz znalezienia źródła finansowania zakupu specjalistycznego sprzętu do badania drzew. Spotkanie z księgową przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pomogło mi usystematyzować kwestie związane z wyborem rodzaju działalności, kodów PKD, formy opodatkowania oraz VAT itp. Natomiast poszukiwanie źródła finansowania zmotywowało mnie do przygotowania wstępnego biznesplanu oraz planu finansowego. Wraz z moją współpracowniczką rozważałyśmy m.in. składanie wniosku o dofinansowanie w ramach Schematu Małych Grantów dla przedsiębiorczych kobiet w ramach realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu Grantów Norweskich. Ostatecznie złożyłam wniosek do Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego na pozyskanie niskooprocentowanej pożyczki pochodzącej ze środków UE. Dofinansowanie otrzymałam. Przy podejmowaniu decyzji bardzo pomocne było spotkanie organizowane przez PARP oraz rozmowa z konsultantem PFP. 

JB: Co dał Ci program BWKR? I czy dziś, gdybyś miała taką możliwość, również byś z niego skorzystała? 

Udział w programie Biznes W Kobiecych Rękach to dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Pół roku temu prowadzenie firmy Przyroda Projekt wydawało mi się dużo bardziej skomplikowane niż zbadanie drzewa tomografem akustycznym. Takie pojęcia jak model biznesowy, pivot czy strategia marketingowa brzmiały dla mnie obco. Przez te kilka miesięcy trwania programu bardzo dużo się nauczyłam, poznałam wspaniałe, mądre i inspirujące kobiety oraz poukładałam sobie w głowie różne sprawy. Wielkie ukłony i podziękowania należą się mojej mentorce Karolinie Kłobuckiej. Czerpanie wiedzy od tak doświadczonej przedsiębiorczyni to duży przywilej i ogromna motywacja do działania. Chociaż wiem, że jeszcze sporo pracy przede mną, to podstawy mam solidne. Nie mam wątpliwości, że dziś, gdybym miała taką możliwość, ponownie skorzystałabym z programu. Jeśli myślicie o swoim biznesie, bardzo Wam polecam udział w programie BWKR. Odwagi, rób tak jak czujesz!


Koordynatorka projektów i wydarzeń. Z wykształcenia psycholog, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad 9 letnie doświadczenie w marketingu i komunikacji. Posiada kompetencje w zarządzaniu projektami potwierdzone dyplomem Project Management Advanced Training. W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet odpowiada za realizację projektów oraz ich komunikację, a także koordynuje wydarzenia.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.