O zakładaniu firmy, fascynacji drzewami i ochronie dzikich zwierząt - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

O zakładaniu firmy, fascynacji drzewami i ochronie dzikich zwierząt

Pomysł na firmę może brać się z głębokiej pasji. Jak łączyć ze sobą pracę i zainteresowania oraz dlaczego fascynacja danym zjawiskiem może stać się niekończącym źródłem motywacji? Julia Kończak, założycielka firmy Przyroda Projekt opowiada o swojej ścieżce w programie Biznes w Kobiecych Rękach oraz o etapach i wyzwaniach wiążących się z zakładaniem własnej firmy.
[:pl]Julia Kończak Przyroda Projekt[:]

Justyna Bobko: Skąd pomysł na Twój biznes?

Pomysł na firmę Przyroda Projekt rodził się z jednej strony od dawna, a z drugiej był jak nagłe olśnienie. Od kilkunastu lat zajmuję się ochroną przyrody. Choć tak naprawdę już jako mała dziewczynka podjęłam decyzję, że chcę ratować ginące gatunki zwierząt, a wspinanie na drzewa na rodzinnym osiedlu to była jedna z moich ulubionych zabaw. Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa to ganiające się po drzewie wiewiórki. Konsekwentnie dążyłam do zamierzonego celu. Ukończyłam wydział leśny ze specjalnością ochrona środowiska leśnego. Przez wiele lat pracowałam w organizacji pozarządowej, gdzie zajmowałam się ochroną zagrożonych gatunków ssaków m.in. susła moręgowanego i nietoperzy oraz tematyką dzikich zwierząt w mieście. Dużo myślałam o tym jak ważną rolę drzewa rosnące w naszym otoczeniu pełnią nie tylko dla ludzi, ale także innych organizmów. Zastanawiałam się nad tym czym mogę się zająć, żeby pogodzić fascynację drzewami z ochroną dzikich gatunków zwierząt. Przełom nastąpił w 2019 roku, gdy ukończyłam kurs Certyfikowanego Inspektora Drzew. To, co już wiedziałam na temat korzyści, jakie dają drzewa w mieście czy wzdłuż dróg np. produkcja tlenu, cień w upalne dni, korytarze ekologiczne czy ostoja różnorodności biologicznej, zostało uzupełnione o informacje praktyczne dotyczące badania stanu zdrowotnego drzew i ich stabilności, a także ograniczenia ryzyka w otoczeniu drzew. Zobaczyłam, jak działa specjalistyczny sprzęt do badania drzew, m.in. tomograf akustyczny, który pozwala “zajrzeć” do wnętrza pnia drzewa bez niszczenia go. Nagle wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce: to jest właśnie to, czym powinnam się zająć! Tak właśnie narodził się pomysł na firmę Przyroda Projekt: z wielkiej pasji i fascynacji. Dzięki nieocenionej pomocy mojej współpracowniczki pomysł został wcielony w życie.

Przyroda Projekt Julia Kończak

 

J.B.: Jakie 3 wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

Po pierwsze zawsze warto spróbować – jeśli masz pomysł na firmę, ale masz też masę wątpliwości czy sobie poradzisz, podejmij ryzyko. Założenie firmy nie jest jak podpisanie cyrografu, który będzie Cię obowiązywać już na zawsze. Jeśli uznasz, że to nie dla Ciebie, działalność gospodarczą można po prostu zamknąć. Po drugie odkryj swoją motywację – zastanów się, dlaczego chcesz założyć firmę. W chwilach zwątpienia będziesz mogła do tego wrócić. Po trzecie pieniądze są ważne – dlatego warto przeanalizować różne formy zdobywania środków na działalność firmy.

J.B.: Jakie były Twoje 3 największe wyzwania podczas zakładania firmy?

1) Jak zdobyć środki na zakup specjalistycznego sprzętu do badania drzew, czyli tomografu akustycznego?

2) Jak dotrzeć z ofertą do specyficznej grupy docelowej, jaką są właściciele i zarządcy terenów, na których rosną drzewa?

3) Jak pozbyć się uporczywej myśli, że “coś komuś wciskam”.

J.B.: Jakie kompetencje/zdolności/talenty uważasz, że powinna posiadać/rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

Wytrwałość w dążeniu do celu, bycie w zgodzie za sobą, uczciwość, elastyczność i otwartość oraz chęć uczenia się i doskonalenia.

J.B.: Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy korzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

Zakładanie firmy rozpoczęłam od przejrzenia stron internetowych zawierających informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, znalezienia księgowej oraz znalezienia źródła finansowania zakupu specjalistycznego sprzętu do badania drzew. Spotkanie z księgową przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pomogło mi usystematyzować kwestie związane z wyborem rodzaju działalności, kodów PKD, formy opodatkowania oraz VAT itp. Natomiast poszukiwanie źródła finansowania zmotywowało mnie do przygotowania wstępnego biznesplanu oraz planu finansowego. Wraz z moją współpracowniczką rozważałyśmy m.in. składanie wniosku o dofinansowanie w ramach Schematu Małych Grantów dla przedsiębiorczych kobiet w ramach realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu Grantów Norweskich. Ostatecznie złożyłam wniosek do Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego na pozyskanie nisko oprocentowanej pożyczki pochodzącej ze środków UE. Dofinansowanie otrzymałam. Przy podejmowaniu decyzji bardzo pomocne było spotkanie organizowane przez PARP oraz rozmowa z konsultantem PFP.

J.B.: Co dał Ci program Biznes w Kobiecych Rękach? I czy dziś, gdybyś miała taką możliwość, również byś z niego skorzystała?

Udział w programie Biznes W Kobiecych Rękach to dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Pół roku temu prowadzenie firmy Przyroda Projekt wydawało mi się dużo bardziej skomplikowane niż zbadanie drzewa tomografem akustycznym. Takie pojęcia jak model biznesowy, pivot czy strategia marketingowa brzmiały dla mnie obco. Przez te kilka miesięcy trwania programu bardzo dużo się nauczyłam, poznałam wspaniałe, mądre i inspirujące kobiety oraz poukładałam sobie w głowie różne sprawy. Wielkie ukłony i podziękowania należą się mojej mentorce Karolinie Kłobuckiej. Czerpanie wiedzy od tak doświadczonej przedsiębiorczyni to duży przywilej i ogromna motywacja do działania. Chociaż wiem, że jeszcze sporo pracy przede mną, to podstawy mam solidne. Nie mam wątpliwości, że dziś, gdybym miała taką możliwość, ponownie skorzystałabym z programu. Jeśli myślicie o swoim biznesie, bardzo Wam polecam udział w programie BWKR. Odwagi, rób tak jak czujesz!

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie...
Cena:
50.00 
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
5 książek, które poleca Sieć Przedsiębiorczych Kobiet
Wszystkie uwielbiamy się rozwijać i zazwyczaj nie lubimy bierności, nawet jeśli chodzi o odpoczynek. Przyzwyczajone do pogoni dnia codziennego, nie chcemy tracić czasu. Z tego też powodu postanowiłyśmy zaproponować Wam kilka typowo kobiecych, rozwojowych pozycji, które na dłużej pozostaną w Waszej pamięci i wniosą wartość do waszego życia.
TOP 20 powodów, dlaczego warto tworzyć i wdrażać innowacje
Subiektywna lista Izabelli Anuszewskiej - przedsiębiorczyni, Mentorki Biznesowej Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Izabela jest także inwestorką. Ekspertka w konkursie Innowator Mazowsza. Korzystając z bogatego doświadczenia, warto zapoznać się z jej listą, dlaczego warto tworzyć i wdrażać innowacje.
Świętujemy! 10 lat Sieci Przedsiębiorczych Kobiet!
Świętuj z nami i rozwijaj swój biznes.
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products