Uzdrawianie w biznesie - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Uzdrawianie w biznesie

O drodze do spełnienia swojego powołania, wierze w siebie, budowaniu zdrowia i harmonii w życiu opowiada Paulina Kulikowska, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach, terapeutka holistyczna i założycielka Healing Institute.
5

Skąd pojawił się Twój pomysł na biznes?

Paulina Kulikowska: Holistycznym Uzdrawianiem zajmuję się od ponad 14 lat. Weszłam w ten temat po ciężkiej chorobie w nastoletnim wieku i wyprowadzeniu się z niej drogą, która przez ludzi zachodu jest uznawana jako alternatywna, a w istocie jest najbardziej naturalną metodą budowania zdrowia i harmonii w życiu. Duchowy wellness, bo o tym mówię, stał się nie tylko moją pasją, ale też drogą do odkrycia siebie i moich darów związanych z umiejętnością dostrzegania i wspierania drogi do spełnienia i sukcesu u ludzi, z którymi pracuję.

Mój pomysł na biznes był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moje usługi i niewystarczającą ilością czasu, żeby pomóc wszystkim osobom, które chciały ze mną pracować. Terminy spotkań ze mną były bardzo długie, co wiązało się z ogromnym kosztem emocjonalnym, który ponosiłam w związku z chęcią pomocy wszystkim.  W tym samym czasie zauważyłam, że u części osób, z którymi pracowałam dłuższy czas zaczęły naturalnie pojawiać się predyspozycje do tego typu pracy, a brakowało im odpowiedniego ukierunkowania i narzędzi do prowadzenia sesji, mentoringu i programów związanych z uzdrawianiem. Zebrałam więc wszystkie swoje doświadczenia, kursy i wykształcenie w całość i stworzyłam pierwszą edycję Akademii Uzdrawiania, która okazała się być wspaniałym doświadczeniem zarówno dla wszystkich uczestniczek, jak i dla mnie.

Co skłoniło Cię, aby rozpocząć swój biznes właśnie teraz?

P.K.: Zanim zdecydowałam się na otworzenie Instytutu, długo do tego dojrzewałam. Nie byłam przekonana co do tego, że prowadzenie firmy jest dla mnie, dlatego pracowałam na freelance. Myślałam, że nie mam odpowiednich kompetencji do dbania o finansowy oraz urzędowy aspekt mojej działalności. To mnie trzymało w pułapce łapania się zajęć, które nie miały nic wspólnego z tym, co chciałam robić naprawdę, ale dawały mi korzyści w postaci np. umowy o pracę.  Ostatnie miejsce, w którym pracowałam jako Project Manager, bardzo dużo mnie nauczyło, ale też nie do końca było zdrowym miejscem pracy. Moja ówczesna szefowa przejawiała skłonności do mobbingu i czułam głęboką niezgodę na pracę w tego typu środowisku. Mimo tej sytuacji chciałam tam zostać, jednak z dnia na dzień zostałam zwolniona. Dużo z siebie dałam w tej firmie, a do tego było to moje pierwsze zwolnienie z pracy i bardzo je przeżyłam. To była porażka, która stała się ostatnią kroplą w czarze goryczy budowania czyjegoś sukcesu własnym kosztem. Ta gorycz uświadomiła mi, że bez przyjęcia ryzyka nie będę w stanie zbudować swojego sukcesu i jednocześnie zrozumiałam, że jestem w stanie na bazie swoich kompetencji prowadzić firmę w sposób, który jest spójny ze mną.

 

 

Czego najbardziej się bałaś zakładając swoją firmę?

P.K.: Najbardziej się bałam tego, że sobie nie poradzę z realizacją projektów, które są moje. Drugi lęk, który mi towarzyszył dotyczył tego, że nikt nie będzie zainteresowany moimi produktami.

Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy? Co było szczególnie trudne?

P.K.: Podczas zakładania firmy szczególnie trudne było sprecyzowanie wizji dotyczącej tego, jak chcę, żeby Healing Institute wyglądał, a potem stworzenie odpowiedniej strategii. Bardzo pomogła mi w tym moja Mentorka w programie Biznes w Kobiecych Rękach, Ewa Nizio, która zajmuje się kreowaniem marek.

Jakie trzy wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

P.K.: Po pierwsze, chciałabym, żeby uwierzyły w to, że zasługują na to, żeby kształtować swoje życie w sposób, który jest spójny z nimi. Po drugie, żeby ułożyły sobie wizję swojej firmy w zgodzie z własnymi wartościami, ponieważ długofalowo, w kryzysowych momentach, to misja będzie stanowiła motywację działania. Po trzecie, żeby nie bały się prosić o pomoc – nie da się wszystkiego zrobić samej.

Jakie kompetencje, zdolności czy talenty Twoim zdaniem powinna posiadać i rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

P.K.: W moim odczuciu kluczowe jest rozwijanie wiary w siebie i w swój projekt. Mówię o tym, ponieważ czytając historie ludzi działających w biznesie, nie widziałam, by ktokolwiek o tym wspominał, a prawda jest taka, że stosunkowo niewiele osób dorastało się ze zdrowym poczuciem własnej wartości i skuteczności, a jest to coś, co można i trzeba sobie wypracować. Z zewnątrz sukces wygląda łatwo i nikt nie widzi, ile pracy (również wewnętrznej) kosztuje wychodzenie do świata ze swoimi pomysłami.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest dyscyplina pracy i nieporzucanie siebie, nawet w obliczu trudności, z którymi się borykamy. To normalne, że na każdej drodze pojawiają się przeszkody i tutaj najbardziej pomocna jest kreatywność i zdolność do adaptacji.

Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

P.K.: Zakładanie firmy rozpoczęłam od dużego researchu, który trwał ponad 4 miesiące – chciałam się zorientować w najkorzystniejszych prawnych rozwiązaniach, które pasowałyby do mojego pomysłu i modelu biznesowego. Dużym wsparciem w tym procesie był mój przyjaciel prawnik. Na etapie „ogarniania formalności” niezbędna była pomoc firmy księgowej. Nie sposób też nie wspomnieć o programie Biznes w Kobiecych Rękach i ponownie, mojej Mentorce, Ewie. To dzięki niej udało mi się skrystalizować misję, określić strategię działania i potrzeby, na które odpowiada Instytut. W tej chwili największym wsparciem jest mój zespół.

Każdy z tych etapów był i jest potrzebny przy zakładaniu firmy.

Co dał Ci program Biznes w Kobiecych Rękach?

P.K.: Zacznę od tego, że zanim się dostałam do programu, aplikowałam do niego 4 razy z różnymi, acz pokrewnymi pomysłami i 3 razy się nie dostałam. Za 4 razem, sam fakt, że się zakwalifikowałam sprawił, że bardziej uwierzyłam w swój projekt, ponieważ uwierzyły w niego również osoby, które mają duże doświadczenie w biznesie.

Samo uczestnictwo w programie to niesamowita przygoda, gdzie na żywym organizmie, jakim jest nasz projekt mamy szansę rozwinąć go, skrystalizować i przy wsparciu ekspertów podjąć działania w odpowiednim kierunku. Program na pewno pomógł mi zweryfikować moje założenia i przyjrzeć się obszarom, które potrzebują więcej uwagi. Do tego sieć kobiet daje niesamowite wsparcie i moc do działania, za które jestem niezmiernie wdzięczna.

Co chciałabyś przekazać uczestniczkom kolejnych edycji Biznes w Kobiecych Rękach w oparciu o własne doświadczenie i uczestnictwo w programie?

P.K.: U mnie jedną z największych trudności było wygospodarowanie przestrzeni, zarówno fizycznej, jak i mentalnej na uczestniczenie we wszystkich spotkaniach grupowych, dlatego uczestniczki kolejnych edycji zachęcam do przygotowania się do tego i stuprocentowe postawienie na siebie, chociaż na czas trwania programu. Drugą poradą jest danie sobie czasu na przetworzenie wszystkich informacji, bo wiedzy w programie jest bardzo dużo. Trzecią poradą jest otwarte komunikowanie swoich wątpliwości, czy to na mentoringu, czy w czasie grupowych spotkań. No i działanie, działanie, działanie.

 

Weź udział w rekrutacji do programu Biznes w Kobiecych Rękach!

 

 

Biznes w Kobiecych Rękach jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Kronenberga Citi Handlowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Uwierzyłam w siebie, a to podstawa prowadzenia biznesu
O tym, co jest ważne dla początkującej przedsiębiorczyni i czego nauczyła się w programie Biznes w Kobiecych Rękach, opowiada Ewa Kunik - twórczyni projektu Fizjofabryka.
Czy młodzi marzą o zdalnej pracy?
Praca zdalna jest aktualnie częstym zjawiskiem w wielu firmach. Pandemia wymusiła wprowadzenie nowych rozwiązań i pomysłów na sposób funkcjonowania. Okazało się, że liczne zadania można realizować bezpośrednio z domu, a wykorzystanie technologicznych narzędzi ułatwia codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków i komunikację na odległość. Mogłoby się wydawać, że młodzi ludzie, którym wirtualna rzeczywistość towarzyszy od urodzenia będą bardziej skłonni do podjęcia pracy zdalnej niż stacjonarnej. Jak jest w rzeczywistości? Czy młodzi marzą o pracy prosto z biurka w swoim pokoju, bez realnego kontaktu z drugim człowiekiem?
Zawsze miałam potrzebę bycia niezależną i samo stanowiącą osobą
Znalezienie pomysłu na swoją ścieżkę kariery nie zawsze jest łatwe, czasem trzeba opowiedzieć komuś swój pomysł, aby w końcu go urzeczywistnić. Warto szukać wsparcia, aby rozwijać swoją przedsiębiorczość, dlatego tak bardzo zachęcamy w SPK do brania udziału w naszych programach akceleracyjnych. Jedną z takich osób była właśnie Ewelina Szawlis, która z powodzeniem ukończyła program, zakładając firmę i wygrywając konkurs na najlepszy pitching. Przeczytajcie rozmowę z Eweliną, która podzieliła się ze mną kilkoma wskazówkami dla przyszłych przedsiębiorczyń
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products