CZYTASZ

Wiedza jest kluczem, czyli najpierw poznaj potem s...

Wiedza jest kluczem, czyli najpierw poznaj potem stosuj

Korzystanie z nowych technologii przez kobiety. Kto lepiej radzi sobie z nowinkami cyfryzacji i kto lepiej je wdraża do aktualnych systemów? A także co oznacza prowadzenie firmy społecznie odpowiedzialnej? Odpowiedziami na te pytania podzieliła się z nami Joanna Szostek, właścicielka firmy Bristles, partner XVIII Konferencji SPK “Jak korzystać z technologii w biznesie”.

JB: Na czym według Ciebie polega świadome korzystanie z technologii w biznesie?

JS: Wiedza jest kluczem do wszystkiego, czyli najpierw poznaj potem stosuj. Nie rób nic na siłę, czy zgodnie z aktualną “modą”. Jeżeli podejmujesz się działań to sprawdź, czy jest to przemyślane wykorzystanie lub dostosowanie się do nowych narzędzi jak i warunków, które mają dawać optymalne rozwiązania.

JB: Czy uważasz, że da się prowadzić firmę odpowiedzialną społecznie?

JS: Hm. Dla mnie to pytanie zawiera podtekst, jakoby firmy są prowadzone aspołecznie. Jestem przekonana, że większość firm jest prowadzona w taki sposób, że ich działanie jest pożyteczne dla społeczeństwa, czyli doprowadza do takiego rozwoju cywilizacyjnego, że ludzie żyją dłużej , są zdrowsi, bardziej cieszą się chwilą obecną i mając zabezpieczony byt mogą być dla siebie jak i otoczenia (środowiska) tolerancyjni i przyjaźni. Czyli cel działania firm jest w większości odpowiedzialny społecznie. Owszem mogą zdarzać się sytuacje, które odbiegają od przedstawionych przeze mnie przykładów, trzeba jednak pamiętać, że cel i droga do tego celu może być realizowana w sposób odpowiedzialny i nieodpowiedzialny. To od nas zależy jak postąpimy.

JB: Jak widzisz miejsce kobiet w budowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw?

Powszechny udział Kobiet z coraz większą obecnością w kręgach projektowo-decyzyjnych co przełoży się na zmiany w sposobie pracy, celach i definiowaniu modelów życia. Jednym słowem – zmiana jest Kobietą.

JB: Czy Twoim zdaniem podejście kobiet do nowych technologii różni się od podejścia mężczyzn?

Tak, różni się. Kobiety z większa ostrożnością i odpowiedzialnością stosują tzw. nowinki. Potrafią lepiej parować potrzeby z narzędziami i lepiej wprowadzać te nowe rozwiązania do  stosowania  w  finalnych zastosowaniach . Szerzej widzą więc szerzej działają. Procesy dostosowawcze, wdrożeniowe zdecydowanie lepiej odbywają się z udziałem kobiet po obydwu stronach jako odbiorczynie jak i wdrażające. Są bardziej uważne zarówno w słuchaniu wdrażających jak i w słuchaniu tych którzy się wdrażają. Potrafią, że użyję paraleli , zauważyć, przyciągnąć i połączyć wiele wątków z osobna, zastosować różne sploty i wydać mocny, trwały element. Nie mniej zawsze  ważną sprawą jest różnorodność – a więc współpraca obydwu płci jest z reguły  optymalnym rozwiązaniem .

JB: Jak Twoim zdaniem pod wpływem technologii zmieni się praca człowieka przyszłości?

Bardzo się zmieni. W procesie ewolucji zarówno człowiek jak i jego praca podlegała ciągłym zmianom. Raz postępowało to szybciej a raz wolniej. Obecnie zmiany przebiegają  znacznie szybciej z uwagi na powszechną wymianę informacji. Mówiąc w skrócie – więcej ludzi myśli więc więcej coś wymyśli, ale historia pokazała już, że zwykle po latach reformacji następowały ciemne i to nawet nie lata a wieki kontrreformacji. Ciekawe jak teraz to będzie wyglądało.


Koordynatorka projektów i wydarzeń. Z wykształcenia psycholog, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad 9 letnie doświadczenie w marketingu i komunikacji. Posiada kompetencje w zarządzaniu projektami potwierdzone dyplomem Project Management Advanced Training. W Sieci Przedsiębiorczych Kobiet odpowiada za realizację projektów oraz ich komunikację, a także koordynuje wydarzenia.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.