5 książek do przeczytania w wakacje

Wakacje to czas odpoczynku. Długie ciepłe wieczory pozwalają nam na relaks i nadrobienie zaległości książkowych. Warto też poświęcić ten czas sobie. Wszystkie uwielbiamy się rozwijać i zazwyczaj nie lubimy bierności, nawet jeśli chodzi o odpoczynek. Przyzwyczajone do pogoni dnia codziennego, nie chcemy tracić czasu. Z tego też powodu postanowiłyśmy zaproponować Wam kilka typowo kobiecych, rozwojowych pozycji, które na dłużej pozostaną w Waszej pamięci i wniosą wartość do Waszego życia.

Poniżej przedstawiamy 5 tytułów, z którymi warto się zapoznać:

1. Jak mówić o sobie dobrze? Opowiedz swoją historię i rozwiń skrzydła w życiu i biznesie – Aleksandra Więcka

Jest to książka dla kobiet, które cenią swój rozwój, zarówno osobisty jak i zawodowy. Doskonała pozycja dla przedsiębiorczyń, kobiet biznesu, matek i studentek. Dla kobiet, które często nieświadomie umniejszają swoim osiągnięciom i posiadanej przez siebie wartości. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sobie oraz o tym jak mówić o własnych osiągnięciach i pokonać swoje słabości związane m.in. z zabieraniem publicznie głosu – to pozycja dla Ciebie. Aspiruj wyżej i sięgaj po więcej. To książka, którą czyta się szybko i przyjemnie, ale warto dać sobie czas na refleksje. Książka zawiera wiele trafnych myśli i stwierdzeń, które można sobie zaznaczyć, aby wrócić do nich za jakiś czas.

Autorka książki podaje konkretne sposoby, które pomogą czytelniczkom mówić o sobie dobrze. Aleksandra Więcka podkreśla, że każda kobieta może się nauczyć mówić o sobie dobrze, jednak postrzega to jako proces, na który składa się kilka etapów:

  1. Słuchanie – warto w pierwszej kolejności wsłuchać się w siebie i zastanowić się – kim jestem? Czego chcę? Czego potrzebuję? W jaką stronę chcę zmierzać? Nikt inny nie wie tego lepiej. Samowiedza i poznanie swojej własnej historii powinny być pierwszym krokiem w pracy nad sobą.
  2. Dostrzeżenie – najłatwiej wziąć kartkę i spisać odpowiedzi na powyższe pytania. Warto też przyjrzeć się sobie z przeszłości i zastanowić się kim się było do tej pory, jak było się postrzeganą przez innych oraz dostrzec punkty zwrotne w swoim życiu, które pozwolą odnaleźć w sobie siłę i odzyskać wiarę we własne możliwości.
  3. Decydowanie –  na bazie dwóch poprzednich punktów trzeba zdecydować, co się chce o sobie mówić, kim się jest oraz kim chce się być.

“Trzeba mieć pełną świadomość tego, że mówienie o sobie dobrze to nie talent czy niezmienna osobnicza cecha. To rzecz, której bezwzględnie możemy się nauczyć. Wierzę, że zmieniając nawyki i pracując z lękami dotyczącymi tego, jak mówić o sobie dobrze, powiem górnolotnie – zmieniamy rzeczywistość”.

  • Aleksandra Więcka, autorka książki “Jak mówić o sobie dobrze”.

Kwestię “Dlaczego kobiety nie mówią o sobie dobrze?” poruszyła też autorka książki wraz z innymi ekspertami podczas konferencji organizowanej przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet “Jak mówić o sobie dobrze”. Sposób, w jaki kobiety postrzegają siebie i otaczającą je rzeczywistość wynika głównie z wychowania. Każda osoba powinna postrzegać siebie jako odrębną, indywidualną, niezależną jednostkę. Bardzo często obraz siebie kreowany jest jednak na podstawie opinii innych, niekoniecznie bliskich osób.

2. Niezniszczalne. Prawdziwe opowieści przedsiębiorczych kobiet, czyli czego uczy nas porażka – Katarzyna Ratajczyk

Młodsze i starsze, mieszkanki miast i wsi, bogate i pochodzące z ubogich rodzin. Przedsiębiorczynie. Autorka opisuje 10 historii niesamowitych kobiet, które założyły własne biznesy, pokonując tym samym swoje słabości. 

Książka Katarzyny Ratajczak jest bardzo nam bliska. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet od kilku lat organizuje spotkania Be the Change, podczas których inspirujące przedsiębiorczynie opowiadają osobiste historie o punktach zwrotnych w swoim życiu, motywując tym samym innych do działania. Celem programu Be the Change jest wzmacnianie samooceny oraz wiary we własne umiejętności i inspirowanie innych do działania.

Założenie swojego biznesu i realizowanie się zawodowo niewątpliwie wymaga odwagi. Wybory, których trzeba dokonać i trudności, z którymi można się spotkać na drodze do sukcesu, wydają się często nie do przetrwania. Działania prowadzące nas do realizacji swoich celów, mimo trudności związanych z ich podejmowaniem, mogą uskrzydlać i dawać coraz więcej sił do działania.

3. Czuła Przewodniczka – Natalia de Barbaro

Jest to kolejna kobieca książka, która pozwala dowiedzieć się więcej o sobie. Ta pozycja nie zmieni Waszego życia. Może jednak uświadomić pewne destrukcyjne schematy działania, które są Waszą codziennością. 

Potulna, Królowa Śniegu i Męczennica – one wszystkie są w każdej z nas! Uśmiechamy się, choć wcale nie jest nam do śmiechu. Chcemy więcej i lepiej. Pracujemy, choć brakuje nam sił. Świat oczekuje często od nas, byśmy były idealne i działały na 200% swoich możliwości. Takie oczekiwania mogą jednak wpędzać nas w wyrzuty sumienia i depresję. Natalia de Barbaro opisuje trzy wymienione postaci, podaje sytuacje, w których każda z nich dyktuje naszym życiem, wskazuje obszary do pracy nad sobą.

Autorka namawia, by znaleźć chwilę dla siebie, zatrzymać się na moment i pomyśleć. W bardzo bezpośredni sposób dzieli się swoimi osobistymi refleksjami i podkreśla, że każda z nas ma w sobie również tę tytułową Czułą Przewodniczkę, którą wystarczy odnaleźć i pozwolić jej nam towarzyszyć. Natalia de Barbaro swoimi refleksjami podzieliła się również na konferencji New Normal, co w dalszym ciągu można wysłuchać na YouTubie.


4. Kobieta asertywna – Kamila Rowińska

Jest to książka skierowana do kobiet, jednak każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Autorka porusza temat asertywności w życiu codziennym i w biznesie. Na konkretnych przykładach pokazuje zachowania asertywne i uczy otwartego komunikowania potrzeb, wyrażania swojej opinii, przekazywania krytyki oraz odmawiania innym.

Kamila Rowińska podkreśla, że podstawą asertywności jest szacunek do samej siebie i do innych oraz jasno sprecyzowane granice. Trzeba umieć postawić na swoim, zawalczyć o siebie, ale też przeprosić, docenić czy podziękować.

W życiu i w biznesie to my same powinnyśmy zadbać o swoje dobro i swoje potrzeby. Niezależnie od sytuacji, które spotykają nas w życiu, możemy walczyć o swoje i spełniać marzenia. Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by sięgać po więcej.

5. Biegnąca z wilkami – Clarissa Pinkola Estes

Książka o kobietach i dla kobiet. Pełna refleksji i głęboko poruszająca. Trudna, lecz zostaje na długo w pamięci. Warto posiadać ją w swojej biblioteczce, by móc do niej wracać i odkrywać wciąż coś nowego.

W książce autorka zebrała kilkanaście baśni, mitów i legend z całego świata. Wiele z nich jest mało znanych, co dodatkowo stanowi atut tej pozycji. Historie te obrazują damską psychikę i schematy jej działania. Estes opisuje wydarzenia jako próby, przez które w swoim życiu przechodzi każda kobieta, dojrzewając i odnajdując w sobie dzikość.

Autorka dogłębnie analizuje treść przytoczonych opowieści i daje wskazówki do odnalezienia ukrytych w historiach znaczeń. W swoich rozważaniach Estes często odwołuje się do zachowań dzikich zwierząt i ich instynktów, a swoje analizy w dużym stopniu opiera na psychologii Junga. Kobiety, które “nie utraciły swojego pierwotnego instynktu” porównywane są do tytułowych wilków.

Wszystkie powyższe pozycje opowiadają o sile kobiet i niewątpliwie skłaniają do refleksji. Są to naszym zdaniem pozycje, które każda kobieta powinna przeczytać. Gwarantujemy, że wobec opowiedzianych w nich historii, nikt nie pozostanie obojętny. Te pozycje mogą stać się również punktem zwrotnym w Waszym życiu i dać inspirację do szukania nowych sposobów działania i myślenia. 

Życzymy miłej, wakacyjnej lektury!


Chcemy, aby kobiety w Polsce były samostanowiące, sprawcze i niezależne finansowo. Dlatego kompleksowo wspieramy przedsiębiorczość kobiet, poprzez: rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych, popularyzowanie kobiecych sieci anielic biznesu i instrumentów finansowania dla startupów.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.