Badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy” zostało zrealizowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach i dostarczyło nam wielu ciekawych danych odnośnie tego z jakimi wyobrażeniami i trudnościami młodzi ludzie rozpoczynają swoją zawodową karierę. Na przestrzeni lat zmieniają się formy pracy, rodzaje zajęć i wykorzystywane do nich narzędzia. Obecnie w wielu zawodach podstawą jest znajomość technologicznych rozwiązań i umiejętność odnalezienia się w środowisku wirtualnym, co często umożliwia pracę za pośrednictwem komputera. To w nim przechowujemy niezbędne informacje, komunikujemy się za jego pomocą i wyszukujemy ważne dane. Wykonywanie wielu czynności za pomocą jednego urządzenia daje możliwość pracy z każdego zakątka świata. Młodzi ludzie dostrzegają ten atut, a w pracy zdalnej cenią sobie przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdach do biura. Jest to jednak plus, który nie dorównuje licznym i wyraźnym minusom. Dla młodych bardzo ważny jest bezpośredni kontakt oraz wsparcie od drugiego człowieka, którego nie umożliwia praca zdalna kojarzona z samotnością i rozleniwieniem. Godziny spędzone przed ekranem w odosobnieniu zaczynają po dłuższym czasie doskwierać i dają poczucie znużenia. Jak wspomina jedna z uczestniczek badania:
“Praca zdalna to miły przywilej, gorzej jak robi się on obowiązkiem i nie można wrócić do biura. Brakuje mi kontaktu z ludźmi z pracy”
Dodatkowo istotne okazuje się oddzielenie życia zawodowego od życia prywatnego, czyli dążenie do work-life-balance. Młodzi oprócz rozwoju zawodowego, dużą wagę przykładają do rozwoju osobistego, dbania o swoje pasje i relacje. Mieszanie się tych dwóch sfer powoduje trudności w organizacji i spadek efektywności. W związku z tym dla części badanych idealnie sprawdziłaby się hybrydowa forma pracy, gdzie połowę obowiązków wykonuje się z biura, a drugą część zdalnie. Co ciekawe młodzi ludzie pytani o wybór jednej opcji, nigdy nie zdecydowaliby się tylko na pracę zdalną.
Otrzymane wnioski dostarczają cennych informacji dla przyszłych pracodawców i umożliwiają zaobserwowanie potrzeb osób wchodzących na rynek pracy, ich oczekiwań i wyobrażeń o przyszłej pracy. Badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy” zostało sfinansowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach i zrealizowane przez Mobile Institute.
Copyright 2022 – Sieć Przedsiębiorczych Kobiet