Czy młodzi marzą o zdalnej pracy?

Praca zdalna jest aktualnie częstym zjawiskiem w wielu firmach. Pandemia wymusiła wprowadzenie nowych rozwiązań i pomysłów na sposób funkcjonowania. Okazało się, że liczne zadania można realizować bezpośrednio z domu, a wykorzystanie technologicznych narzędzi ułatwia codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków i komunikację na odległość. Mogłoby się wydawać, że młodzi ludzie, którym wirtualna rzeczywistość towarzyszy od urodzenia będą bardziej skłonni do podjęcia pracy zdalnej niż stacjonarnej. Jak jest w rzeczywistości? Czy młodzi marzą o pracy prosto z biurka w swoim pokoju, bez realnego kontaktu z drugim człowiekiem?

Badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy” zostało zrealizowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach i dostarczyło nam wielu ciekawych danych odnośnie tego z jakimi wyobrażeniami i trudnościami młodzi ludzie rozpoczynają swoją zawodową karierę. Na przestrzeni lat zmieniają się formy pracy, rodzaje zajęć i wykorzystywane do nich narzędzia. Obecnie w wielu zawodach podstawą jest znajomość technologicznych rozwiązań i umiejętność odnalezienia się w środowisku wirtualnym, co często umożliwia pracę za pośrednictwem komputera. To w nim przechowujemy niezbędne informacje, komunikujemy się za jego pomocą i wyszukujemy ważne dane. Wykonywanie wielu czynności za pomocą jednego urządzenia daje możliwość pracy z każdego zakątka świata. Młodzi ludzie dostrzegają ten atut, a w pracy zdalnej cenią sobie przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdach do biura. Jest to jednak plus, który nie dorównuje licznym i wyraźnym minusom. Dla młodych bardzo ważny jest bezpośredni kontakt oraz wsparcie od drugiego człowieka, którego nie umożliwia praca zdalna kojarzona z samotnością i rozleniwieniem. Godziny spędzone przed ekranem w odosobnieniu zaczynają po dłuższym czasie doskwierać i dają poczucie znużenia. Jak wspomina jedna z uczestniczek badania:

“Praca zdalna to miły przywilej, gorzej jak robi się on obowiązkiem i nie można wrócić do biura. Brakuje mi kontaktu z ludźmi z pracy”

Dodatkowo istotne okazuje się oddzielenie życia zawodowego od życia prywatnego, czyli dążenie do work-life-balance. Młodzi oprócz rozwoju zawodowego, dużą wagę przykładają do rozwoju osobistego, dbania o swoje pasje i relacje. Mieszanie się tych dwóch sfer powoduje trudności w organizacji i spadek efektywności. W związku z tym dla części badanych idealnie sprawdziłaby się hybrydowa forma pracy, gdzie połowę obowiązków wykonuje się z biura, a drugą część zdalnie. Co ciekawe młodzi ludzie pytani o wybór jednej opcji, nigdy nie zdecydowaliby się tylko na pracę zdalnej. 

Otrzymane wnioski dostarczają cennych informacji dla przyszłych pracodawców i umożliwiają zaobserwowanie potrzeb osób wchodzących na rynek pracy, ich oczekiwań i wyobrażeń o przyszłej pracy. Badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy” zostało sfinansowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach i zrealizowane przez Mobile Institute. Nasze raporty można pobrać tutaj: https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/do-pobrania/ 


W Fundacji odpowiedzialna za koordynowanie projektów i wspieranie działań SPK. Z wykształcenia psycholożka. Trenerka psychoedukacji, współpracuje z organizacjami samorządowymi, współtworzy inicjatywę społeczną promującą współczesną historię, w ramach której prowadzi warsztaty dla młodzieży i organizuje wydarzenia. Posiada doświadczenie w marketingu i komunikacji.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.