Czy młodzi marzą o zdalnej pracy? - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Czy młodzi marzą o zdalnej pracy?

Praca zdalna jest aktualnie częstym zjawiskiem w wielu firmach. Pandemia wymusiła wprowadzenie nowych rozwiązań i pomysłów na sposób funkcjonowania. Okazało się, że liczne zadania można realizować bezpośrednio z domu, a wykorzystanie technologicznych narzędzi ułatwia codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków i komunikację na odległość. Mogłoby się wydawać, że młodzi ludzie, którym wirtualna rzeczywistość towarzyszy od urodzenia będą bardziej skłonni do podjęcia pracy zdalnej niż stacjonarnej. Jak jest w rzeczywistości? Czy młodzi marzą o pracy prosto z biurka w swoim pokoju, bez realnego kontaktu z drugim człowiekiem?
[:pl]pexels-vlada-karpovich-4050315[:]

Badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy” zostało zrealizowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach i dostarczyło nam wielu ciekawych danych odnośnie tego z jakimi wyobrażeniami i trudnościami młodzi ludzie rozpoczynają swoją zawodową karierę. Na przestrzeni lat zmieniają się formy pracy, rodzaje zajęć i wykorzystywane do nich narzędzia. Obecnie w wielu zawodach podstawą jest znajomość technologicznych rozwiązań i umiejętność odnalezienia się w środowisku wirtualnym, co często umożliwia pracę za pośrednictwem komputera. To w nim przechowujemy niezbędne informacje, komunikujemy się za jego pomocą i wyszukujemy ważne dane. Wykonywanie wielu czynności za pomocą jednego urządzenia daje możliwość pracy z każdego zakątka świata. Młodzi ludzie dostrzegają ten atut, a w pracy zdalnej cenią sobie przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdach do biura. Jest to jednak plus, który nie dorównuje licznym i wyraźnym minusom. Dla młodych bardzo ważny jest bezpośredni kontakt oraz wsparcie od drugiego człowieka, którego nie umożliwia praca zdalna kojarzona z samotnością i rozleniwieniem. Godziny spędzone przed ekranem w odosobnieniu zaczynają po dłuższym czasie doskwierać i dają poczucie znużenia. Jak wspomina jedna z uczestniczek badania:

“Praca zdalna to miły przywilej, gorzej jak robi się on obowiązkiem i nie można wrócić do biura. Brakuje mi kontaktu z ludźmi z pracy”

Dodatkowo istotne okazuje się oddzielenie życia zawodowego od życia prywatnego, czyli dążenie do work-life-balance. Młodzi oprócz rozwoju zawodowego, dużą wagę przykładają do rozwoju osobistego, dbania o swoje pasje i relacje. Mieszanie się tych dwóch sfer powoduje trudności w organizacji i spadek efektywności. W związku z tym dla części badanych idealnie sprawdziłaby się hybrydowa forma pracy, gdzie połowę obowiązków wykonuje się z biura, a drugą część zdalnie. Co ciekawe młodzi ludzie pytani o wybór jednej opcji, nigdy nie zdecydowaliby się tylko na pracę zdalną.

Otrzymane wnioski dostarczają cennych informacji dla przyszłych pracodawców i umożliwiają zaobserwowanie potrzeb osób wchodzących na rynek pracy, ich oczekiwań i wyobrażeń o przyszłej pracy. Badanie “Wyzwania młodych na rynku pracy” zostało sfinansowane w ramach programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach i zrealizowane przez Mobile Institute.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Nie bój się podążać za swoją prawdziwą pasją!
O podjęciu decyzji o założeniu własnej firmy, samorozwoju i motywacji opowiada Juanita Jaśkowska, absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach i założycielka pracowni projektowania wnętrz Innova Studio.
Ruda Manufaktura, co sprawiło, że połączyły swoje talenty?
Prowadzenie firmy rodzinnej wydaje się dla wielu osób ryzykowne, jednak przedstawiam Wam historię powstania wyjątkowego biznesu, który połączył siostry. Tak, za Rudą Manufakturą stoją dwie uzdolnione przedsiębiorcze kobiety, które łączą swoją pasję do rękodzieła. Makramy, hamaki, abażury, misie, a to dopiero początek ich kariery w świecie biznesu. Ich główne motto to "łączymy z naturą", a co sprawiło, że połączyły swoje talenty, aby budować własny biznes? Przeczytajcie wywiad z Weroniką Banaś i Dominiką Gałecką, właścicielkami Ruda Manufaktura
Myślenie projektowe - metody budowania biznesu
Design thinking, bo właśnie pod tą nazwą obecnie możemy częściej spotkać się z metodą myślenia projektowego, istnieje od co najmniej kilkudziesięciu lat. Z powodzeniem metodę tę stosują w swoich działaniach od wielu lat m.in. takie firmy jak Google czy Apple.
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products