Jak zbudować swój biznes zgodnie z wartościami? - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Jak zbudować swój biznes zgodnie z wartościami?

NONU post

O swojej drodze na ścieżce do zdrowia, z której zrodził się pomysł na wyjątkowy biznes opowiada Olga Zubrzycka, założycielka firmy Novy Nurt i absolwentka programu Biznes w Kobiecych Rękach.

 

 

Skąd pojawił się Twój pomysł na biznes?

Olga Zubrzycka: W pewnym momencie swojego życia natrafiłam na prawdziwą przeszkodę, która położyła się cieniem zarówno na moje życie osobiste jak i zawodowe. Wszystko stanęło. Byłam na projekcie w Meksyku i kilkadziesiąt osób w tym ja zatruło się brudną wodą. Moje zatrucie miało charakter agresywny i po nim moje zdrowie już nigdy nie było takie samo. Moje życie przeciekało przez palce. Nie mogłam już kontynuować swojej pracy zawodowej, która angażowała bardzo dużo podróży, przeniosłam się do biura, jednak to nie było dla mnie i szukałam innej drogi. Mozolnie i powolnie odzyskiwałam swoje zdrowie, najpierw poprzez zabiegi przeszczepu flory jelitowej, potem już za pomocą probiotyków, które jak zauważyłam nie działały tak jak powinny. Aby sobie pomóc, zaczęłam zgłębiać temat jelit i odporności na „pełen etat”. Potem przyszedł czas na fermentację i grzybnię, a potem nawet piwo. Idąc ta droga przekwalifikowałam się kompletnie i rozpoczęłam swoją drogę jako Browar Mistrzyni, później zdobywając kolejne dyplomy w dziedzinach pokrewnych. Te kompetencje pozwoliły mi myśleć o swoim biznesie i tym, aby swoją wiedzą i funkcjonalnymi produktami podzielić się z innymi, dla zdrowia! Powstała woda probiotyczna, piwo psycho-biotyczne oraz kombucha, z akredytowaną innowacją procesową w skali świata.

Co skłoniło Cię, aby rozpocząć swój biznes właśnie teraz?

OZ: Niestety czas pandemii zmienił moje plany biznesowe, chciałam ten czas „przeczekać” jednak sama przechorowując covid kilka razy zdałam sobie sprawę jak bardzo ja i bliscy z mojego otoczenia potrzebujemy takich produktów funkcjonalnych, nie suplementów. Dzieląc się nimi z innymi z najbliższego otoczenia słyszałam tylko jedno pytanie „to kiedy ruszasz, bo czekamy”! Pozytywnym opiniom nie było końca, a ja z fascynacją obserwowałam zadowolenie i szczęście moich pierwszych Testerów, którzy z uśmiechem na twarzy opisywali poprawę kondycji swoich jelit i korzyści z tym idące. Zdecydowałam, że nie czekam!

Czego najbardziej się obawiałaś zakładając swoją firmę?

OZ: Miałam kilka obaw kiedy podejmowałam tę ważną decyzję. Uruchomienie linii produkcyjno-handlowej wiązało się z dość skomplikowanym procesem legislacyjnym, a w czasach pandemii wszystko zwolniło. Kolejną obawą była trwała zmiana w profilu zakupowym klienta i tak naprawdę nikt nie wiedział co będzie „po pandemii”. Jaka forma sprzedaży będzie preferowana i na jaką skalę?

Jakie były Twoje największe wyzwania podczas zakładania firmy? Co było szczególnie trudne?

OZ: Największymi wyzwaniami były opóźnienia, które nie wynikały z naszej winy. Brak procesowania pism i wniosków w terminach przełożyły się na długie miesiące oczekiwania. Szczególnie trudne były czasy kiedy nie można było pojechać do urzędu z powodu pandemii, kwarantanny. Dodatkową przeszkodą była również współpraca z osobami niekompetentnymi, gdzie tę samą pracę trzeba wykonać ponownie, często już z kimś innym i pisma odszkodowawcze. To natomiast przekłada się na długie roboczogodziny, stres i dużą presję czasu, żeby mimo wszystko dowieźć niemożliwe na czas.

 

 

Jakie trzy wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

OZ: Bazując na moich doświadczeniach mam 3 główne wskazówki dla kobiet chcących założyć biznes, oto one:

1. Jasno planuj swoje biznesowe cele i pamiętaj, że ostatecznie Twój produkt bądź usługa zostanie zweryfikowana przez Odbiorców, więc badaj, badaj, badaj rynek, pytaj, ankietuj, online i offline po to, aby doprecyzować pierwszą grupę docelową.

2. Przy nawiązywaniu współpracy proś zawsze o referencję, zasięgnij drugiej opinii, sprawdź i zapytaj o usługodawcę, zmodyfikuj i podpisz umowę tak, aby chroniła również Twoje interesy.

3. Nie kontynuuj współprac, które zawiodły i w których dostrzegasz wyraźne błędy. Będą one ostatecznie kosztować wiele więcej niż myślisz. Takie współprace warto zakończyć za odszkodowaniem na wczesnym etapie i pójść dalej z naprawdę kompetentnymi ludźmi. Bądź odporna na manipulację, wątpliwe komentarze i agresję, nie bierz odpowiedzialności za błędy innych.

Jakie kompetencje, zdolności czy talenty Twoim zdaniem powinna posiadać i rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

OZ: Swoją markę rozwijam w oparciu o bardzo ważne dla siebie wartości. Wierzę w równowagę i balans, czynienie dobra, chcę pomagać i wybieram dla Novego Nurtu zarządzanie zwinne oraz klientocentryczność. Właśnie dlatego stawiam czoła wszystkim przeciwnościom losu. To, co buduję jest dla mnie ważne. Tego życzę każdej przyszłej przedsiębiorczyni, aby budowała swoje imperium zgodnie ze swoimi wartościami, w oparciu o swoje unikatowe talenty i przekuwała je w sukces. Tutaj przydaje się test Gallupa, który gorąco polecam. Te, które dodam od siebie to wytrwałość i sztuka mówienia “nie”, aby skupiać się na tym, co jest najważniejsze. Zakładanie swojej firmy zaczęłam od badań rynku.

Od czego zaczęłaś zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałaś? Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

OZ: Pomysł wykiełkował w 2019 r. a ja już wtedy pytałam i notowałam i porządkowałam opinie o moim pomyśle i produktach, a powtarzające się cechy funkcjonalne stały się moją bazą do stworzenia pierwszych MVP. Na tym etapie warto korzystać z narzędzi bezpłatnych, online i offline oraz swojej sieci kontaktów. Kiedy nadszedł już ten moment, najpierw skorzystałam z porady radcy prawnego ds. podatkowych, aby wybrać optymalną formę prawną dla działalności, a potem szukałam doradców od pozyskiwania funduszy, teraz współpracuję z kilkoma w swoim regionie o różnych obszarach ekspertyzy. Bardzo ważnym elementem tworzenia marki jest odpowiedni branding i strategia komunikacji. Obecnie istniejemy głównie w sieci, grafiki są naszą wizytówką a strategia nawiązuje dialog z klientami.

Co dał Ci program BWKR?

OZ: BWKR utwierdził mnie w przekonaniu, że to my kobiety powinniśmy tworzyć biznes. Mamy tyle do zaoferowania! Obcowanie z tyloma wspaniałymi kobietami i tak kreatywnymi, unikatowymi pomysłami sprawił, że osobiście stawiam na Kobiety i chcę współpracować właśnie z Kobietami. Dużym zaskoczeniem było dla mnie również to, że ja po studiach i kierunkach czysto technicznych odkryłam swój #kobiecyfeeling na nowo, ta skumulowana kobieca energia ma moc!

Co chciałabyś przekazać uczestniczkom kolejnych edycji BWKR w oparciu o własne doświadczenie i uczestnictwo w programie?

OZ: Chciałabym przekazać kobietom, aby nie czekały i się nie bały i stawiały na siebie, bo kto jak nie one i kiedy jeśli nie teraz? Wiem, że często, aby uwierzyć w swój sukces na samym początku potrzeba troszkę wsparcia, dlatego zapraszam kobiety gorąco do udziału w BWKR, bo tego wsparcia otrzymacie tutaj bardzo dużo, zarówno od programu jak i Mentorek! Zróbcie pierwszy krok do swojej wolności biznesowej.

 

Weź udział w rekrutacji do programu Biznes w Kobiecych Rękach!

 

BWKR jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Kronenberga Citi Handlowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Planner przedsiębiorczej kobiety
Planner przedsiębiorczej kobiety został stworzony dla przedsiębiorczyń od przedsiębiorczyń. Zawiera...
Cena:
100.00 
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Najważniejsza jest perspektywa klienta
Renata Szatecka - twórczyni marki Ona dla Niej i uczestniczka Programu Biznes w Kobiecych Rękach - dzieli się wiedzą, jak zadbać o klientów.
Czego przedsiębiorczynie boją się zakładając swoją firmę
Czasami jedynym, co blokuje nas przed założeniem własnej działalności jest strach. Uczestniczki Programu Biznes w Kobiecych Rękach również mają swoje obawy, jednak mimo tego postanowiły spróbować swoich sił jako przedsiębiorczynie, właśnie kończą program BWKR i zakładają swoje firmy.
Jak firma może zadbać o wellbeing pracowników
Jak wiadomo nie od dziś dobrostan pracowników ma przełożenie na dobrostan firmy.
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products