CZYTASZ

Mentoring biznesowy w Biznes w Kobiecych Rękach

Mentoring biznesowy w Biznes w Kobiecych Rękach

Wsparcie okazane osobie, która jest na początku swojej drogi biznesowej, to jeden z najważniejszych czynników powodzenia jej przedsięwzięcia. Moc okazanego wsparcia uruchamia przedsiębiorczynie do działania. Daje energię do pokonywania trudności. Ponad połowa (58%)* badanych właścicieli startupów uważa, że największy wpływ na rozwój ich biznesu miały indywidualne sesje z Mentorem lub Mentorką. 

Kim jest Mentorka?

W Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet Mentorkami są ekspertki z praktycznym doświadczeniem biznesowym. Osoby doświadczone, które odniosły sukces lub mają znaczące osiągnięcia zawodowe w swojej dziedzinie. Mentorka ma wiedzę, wie jak tę wiedzę wykorzystać w biznesie i chce się tą wiedzą podzielić z mniej doświadczoną przedsiebiorczynią. Mentorka dzieli się też z Mentee kapitałem społecznym, który zbudowała. 

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring biznesowy to wsparcie, jakie Mentor daje swojej Mentee. Jego celem jest rozwój kompetencji Mentee. Nie tylko Mentee zyskuje w tym kontakcie. Mentoring to relacja dwustronna. Korzyści z niej wynoszą obie strony. I Mentee, i Mentorka dzielą się swoim doświadczeniem i czerpią ze wzajemnego powiązania. 

Co jest ważne w mentoringu biznesowym?

Dobra relacja powinna opierać się na solidnych podstawach. Kontakt oparty na zaufaniu, poufności i otwartości, w której obie strony zobowiązują się do współpracy oraz wzajemnego szacunku, otwiera drogę do rozwoju.

Mentoring biznesowy w Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet

W Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet mentoring biznesowy prowadzony jest od początku jej działalności. Uczestniczki programów akceleracyjnych fundacji (czyli programów wsparcia dla przedsiębiorczyń, których celem jest nauka przedsiębiorczości i rozwój biznesu) a w szczególności flagowego programu akceleracyjnego fundacji, jakim jest Biznes w Kobiecych Rękach, mają możliwość współpracy z jedną z ponad 130 Mentorek. W ramach mentoringu Mentorki dzielą się wiedzą i swoim doświadczeniem oraz biorą pod opiekę Mentee, nie pobierając wynagrodzenia. Relacja mentoringowa w programe Biznes w Kobiecych Rekach trwa minimum 6 miesięcy, bo tak długi proces daje optymalne efekty. Biznes w Kobiecych Rękach funkcjonuje tak dobrze dzięki głębokiemu przekonaniu, że jakość relacji mentoringowej ma wymierny wpływ na sukces kobiecych przedsiębiorstw.

Narzędzie w mentoringu biznesowym

W Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet pary mentoringowe wyposażone zostają w narzędzia, aby jeszcze lepiej wykorzystać czas przeznaczony na wspólną pracę. 

Uczestniczki programu Biznes w Kobiecych Rękach i ich Mentorki dostają specjalnie przygotowany zeszyt, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o mentoringu biznesowym, miejsce na wpisanie dat spotkań, notatek ze wspólnych sesji mentoringowych i zleconych prac domowych. Ponadto w zeszycie dodane zostały narzędzia do efektywnego zarządzania czasem i kompetencjami Mentee.

* Polskie Startupy. Raport 2018, Fundacja Startup Poland 

Ilustracje @GotekRysuje

Artykuł o mentoringu przygotowała:

Agata Zioło

Dyrektorka Innowacji w Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Opiekunka merytoryczna programu Mentoringu Biznesowego

Program akceleracyjny Biznes w Kobiecych Rękach to projekt dla kobiet, które mają pomysł na biznes i chcą założyć własną firmę. Program składa się z 3 elementów: szkolenia, networking i mentoring biznesowy.


Dyrektorka Biura Fundacji, Project Manager. Z wykształcenia prawnik z wieloletnim doświadczeniem. W Fundacji od roku 2014, angażuje się w sprawy administracyjne, prawne, kadrowe, formalne i finansowe. Koordynatorka sześciu edycji programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach, trzech edycji programu dla studentek BEST – Business&Entrepreneurship Support Training, programu aktywizacyjnego dla matek Matka-Przedsiębiorczyni, kilkunastu konferencji SPK oraz innych programów Fundacji.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.