Mentoring biznesowy w programie BWKR

Mentoring biznesowy jest kluczowym elementem programu Biznes w Kobiecych Rękach, realizowanego przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Jest to wsparcie, jakie mentor daje drugiej osobie (mentee) w dziedzinie, w której ma doświadczenie, wiedzę i umiejętności. O powodzeniu wielu mentoringowych relacji decyduje przede wszystkim czynnik ludzki, sympatia oraz więź, jaką udało się stworzyć między mentorką a mentee. Celem takiego wsparcia jest rozwój kompetencji mentee, skrócenie bądź udoskonalenie procesu nauki, pokazywanie rozwiązań, ścieżek rozwoju. 

“Mentoring to relacja dwustronna, z której korzyści wynoszą obie strony. Dobra relacja powinna opierać się na solidnych podstawach, takich jak zaufanie, otwartość, poufność, współpraca i szacunek, gdyż tylko taka relacja otwiera drogę do rozwoju.” – podkreśla Agata Zioło, opiekunka programu mentoringu biznesowego w Sieci.

Mentee otrzymuje bardzo konkretne korzyści. Zyskuje pomoc osoby doświadczonej w danej materii, otrzymuje odpowiedzi eksperckie na wiele różnych pytań, a przede wszystkim ma poczucie, że nie jest sama. Mentoring to nie prowadzenie za rękę, ale wsparcie, dzięki któremu można uniknąć popełnienia wielu błędów. To szczególnie ważne dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. 

“Własny biznes to ogromnie dużo decyzji i sporo niepewności. Zwłaszcza na początku naszą głowę zaprząta mnóstwo pytań: czy to się sprzeda, czy ktoś będzie tego chciał, czy to dobry produkt, czy ma właściwą cenę, czy może jednak robić coś innego. Bardzo trudno jest wyjść z takiego „kołowrotku” myśli, właściwie trudno nawet wiedzieć, jakie przyjąć kryteria wyboru. Trafiając nad dobrą mentorkę/mentora można uniknąć wielu pułapek oraz uzyskać większą pewność siebie. Korzystając ze wsparcia tych, którzy doświadczyli w życiu więcej niż my można wiele procesów usprawnić i przyspieszyć rozwój działalności.” radzi Urszula Szwed, mentorka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Jak to wygląda z perspektywy mentee? Zapytałyśmy Ninę Peret, uczestniczkę tegorocznej edycji programu Biznes w Kobiecych Rękach: 

“Cały proces mentoringowy był dynamiczny, odpowiadałam na szereg pytań i zadań, w którą stronę chcę rozwijać markę ha! ha!, aby w naturalny sposób korzystać z moich predyspozycji zawodowych i osobowościowych. Ula umie doskonale wyczuć, jakie pytanie postawić, by wyłuskać esencję. Umie opanować chaos w głowie młodego przedsiębiorcy i trafnie nazywać rzeczy. Jej ogromną zaletą, jako mentorki jest precyzja. Drugim zwieńczającym ten proces aspektem było wypracowanie ofert B2B w różnych wariantach i przećwiczenie rozmów handlowych. I ostatnia korzyść: to określenie specjalizacji ilustratorskiej – storytelling illustration, dzięki której wizja mojej marki jest wartościowa.”

Jaką z kolei wartość znajduje w mentoringu mentor? Mentor czerpie z doświadczenia mentee,  poznaje ciekawych ludzi, zdobywa nowe doświadczenie, wiedzę z zakresu, w którym mentee jest specjalistą. Mentor ma satysfakcję, że może pomóc, ofiarować drugiej osobie konkretną wartość. 

“Sama bardzo skorzystałam z mentoringu – mówi mentorka Ula Szwed. Wiele pytań, które Nina mi zadawała, to były pytania na które później ja sama sobie odpowiadałam w kontekście własnego biznesu. Taka współpraca jest dla mnie zawsze rozwijająca. Zwłaszcza jak trafi się na taką osobę jak Nina, która dąży, drąży, próbuje, sprawdza, więc jest bardzo zaangażowana w to, aby jej biznes wyszedł. Nina była dla mnie dużym wyzwaniem, a ja bardzo lubię wyzwania, więc ta relacja dała mi też dużo frajdy. Miło mi jest też obserwować jak zmienia swoje myślenie o biznesie, daje mi to ogromną satysfakcję i poczucie dobrze wykonanej pracy.”

W Dotychczasowych edycjach Programu Biznes w Kobiecych Rękach zdecydowana większość relacji okazała się sukcesem i przyczyniła się do rozwoju wielu przedsięwzięć biznesowych, a mentorkom dała dużo satysfakcji. Program Biznes w Kobiecych Rękach jest realizowany dzięki wsparciu Citi Foundation i Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga.

Urszula Szwed – coCEO Studia Ilustratorsko – Projektowego DINKSY – firmy funkcjonującej w turkusowym modelu zarządzania. Współautorka Otwartych Kart – innowacyjnego narzędzia do rozwiązywania problemów komunikacyjnych w zespołach. 

Nina Peret – Ilustratorka specjalizująca się w storytelling illustration, art director, graficzka. Tworzy markę HaHa For Kids z pięknymi i wartościowymi ilustracjami na pościeli, kocach, matach i innych użytkowych tekstyliach.


Dyrektorka Biura Fundacji, Project Manager. Z wykształcenia prawnik z wieloletnim doświadczeniem. W Fundacji od roku 2014, angażuje się w sprawy administracyjne, prawne, kadrowe, formalne i finansowe. Koordynatorka sześciu edycji programu akceleracyjnego Biznes w Kobiecych Rękach, trzech edycji programu dla studentek BEST – Business&Entrepreneurship Support Training, programu aktywizacyjnego dla matek Matka-Przedsiębiorczyni, kilkunastu konferencji SPK oraz innych programów Fundacji.

INSTAGRAM
POZNAJ NAS LEPIEJ

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera zawierającego informacje o bieżącej i planowanej działalności Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, przesyłanego przez Fundację pod podany przeze mnie adres poczty elektronicznej.

Oświadczam, że zapoznałem/-am się z Polityką prywatności.