Ułatwienia dostępu

Skąd pomysł na biznes? Z silnej potrzeby wyhamowania świata.

Kiedy biznes powstaje z potrzeby wyhamowania świata. Przeczytaj inspirujący wywiad z Anną Stefańską - absolwentką programu Biznes w Kobiecych Rękach
[:pl]Ania-Stefanska[:]

Skąd pomysł na biznes?

Ania Stefańska: Z silnej potrzeby wyhamowania świata. Bardzo chcieliśmy stworzyć biznes odpowiedzialny społecznie, taki który przyczyni się do choć trochę lepszego traktowania naszej planety. Połączyliśmy to z naszą miłością do produktów starych, którym należy się szacunek choćby przez historie, jakie widziały. Tak powstał pomysł na platformę internetową jewelryanew.eu . Miejsce, gdzie kobiety mogą kupić wyszukaną biżuterię szlachetną z drugiej ręki, odnowioną i sprawdzoną przez jubilerów. Miejsce, gdzie mogą również sprzedać biżuterię, której nie używają i dać jej drugie życie z nową właścicielką.

Jakie 3 wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

AS: Po pierwsze – znajdźcie osoby, które będą Was wspierały z Waszych zamiarach i nimi się otaczajcie. Po drugie – ustalcie sobie realne i mierzalne cele np. ile czasu dajecie sobie na dopracowanie pomysłu na biznes, kiedy chcecie formalnie założyć firmę itp. Po trzecie – nie odkrywajcie wszystkiego na nowo a korzystajcie z wiedzy osób, które mają doświadczenie w prowadzeniu swojego biznesu.

Jakie były Wasze 3 największe wyzwania podczas zakładania firmy?

AS: Wspomnę o dwóch, ale najważniejszych. Na początku pracy nad pomysłem na platformę jewelryanew.eu mieliśmy zarówno wiele pomysłów jak i wątpliwości, w którym kierunku ją rozwijać. Przełomowym momentem były wywiady z potencjalnymi klientkami – kobietami z grupy docelowej, które dały nam ogrom wiedzy o zachowaniach i oczekiwaniach naszych konsumentek. Od tamtej pory biznes model jewelry anew stoi na bardzo mocnych fundamentach i ma jasno określone kierunki rozwoju. Drugim wyzwaniem podczas zakładania firmy było dojście do momentu MVP (minimum viable product). W naszym przypadku był to moment, kiedy firma już istniała, ale ciągle pracowaliśmy nad wersją serwisu, którą można pokazać światu. Nie chodzi o to, że ciągle dopieszczaliśmy produkt. Zupełnie nie. Bardziej zaskoczyło nas to, jak działania jednego dostawcy mają ogromny wpływ na drugiego. Trzeci nie jest w stanie skończyć pracy bez efektu pracy czwartego, ale czwarty czeka na część pracy trzeciego, itp. Liczne zmiany, poprawki, modyfikacje w tamtym etapie wpłynęły mocno na termin kiedy platforma jewelryanew.eu oficjalnie pojawiała się w wynikach Google 😉

 

Jakie kompetencje czy zdolności uważasz, że powinna posiadać lub rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

AS: Przede wszystkim – powinna rozwijać swoje mocne strony, a każda z nas ma je inne. Nie warto tracić energii na walkę ze swoimi “brakami”, “słabościami” – lepiej poszukać wokół siebie ludzi, którzy mogą uzupełnić te kompetencje, których nie mamy. Z jednym wyjątkiem, który uważam, że jest obowiązkowy dla każdej współczesnej przedsiębiorczyni czy każdego przedsiębiorcy – czyli rozwijanie tzw. digital skills.

Czyją pomoc uważasz za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

AS: Jedną z najlepszych decyzji, jaką mogliśmy podjąć w początkowym etapie rozwoju firmy było wzięcie udziału w programie akceleracyjnym Biznes w Kobiecych Rękach organizowanego przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet. Już sam proces aplikacji był pierwszym sprawdzianem samego pomysłu – czy zainteresuje oceniające uczestników jury? Udział w programie bardzo rozwinął nasz pomysł na biznes. Jednak z praktycznych względów, muszę wspomnieć o istotnym wsparciu księgowej i kancelarii prawnej. To oni sprowadzili nasze idee na bardzo przyziemne tory, które ostatecznie nadały kształt całemu przedsięwzięciu.

Co dał Ci program Biznes w Kobiecych Rękach? I czy dziś, gdybyś miała taką możliwość, również byś z niego skorzystała?

AS: Śmiem twierdzić, że gdyby nie Biznes w Kobiecych Rękach to nie byłoby platformy jewelryanew.eu. Udział w programie, współpraca z mentorkami, wsparcie pozostałych uczestniczek daje niesamowitego powera do działania. To jak z nauką języka czy chodzeniem na zajęcia fitness – gdy działasz w grupie, dostajesz dużo więcej mobilizacji. Biznes w Kobiecych Rękach to również spora dawka wiedzy na wysokim poziomie z zakresu finansów, zakładania firmy, sprzedaży czy marketingu. Czy skorzystalibyśmy dziś ponownie z programu akceleracyjnego? Oczywiście! Polecam ten program każdej kobiecie, która chce założyć swoją firmę.

 

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie...
Cena:
50.00 
Kwestia kobieca w MSN - poznaj Black Swan Prestige
25.02.2026. Zapraszamy na zamknięte oprowadzanie po wystawie „Kwestia Kobieca. 1550–2025”...
Cena:
450.00 
Akredytowany Program Coaching Foundation - Norman Benett
Zapraszamy na Akredytowany Program Coaching Foundation – pierwszy w Polsce...
Cena:
4,262.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet 2026 - odnowienie
   
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet 2026
   
Cena:
750.00  dla rok
Wydarzenie premium
Kwestia kobieca w MSN - poznaj Black Swan Prestige
25.02.2026. Zapraszamy na zamknięte oprowadzanie po wystawie „Kwestia Kobieca. 1550–2025”...
Cena:
450.00 
Wydarzenia
98. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
20.02.2026. Przyjdź na Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Spotkanie gwarantuje trzy...
Cena:
165.00 
Polecamy przeczytać:
Rozwój w biznesie - czy da się bez niego prowadzić własną firmę?
Rozwój w biznesie to temat, który od lat wzbudza duże zainteresowanie, zarówno wśród początkujących przedsiębiorców, jak i doświadczonych liderów. W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym konkurencja rośnie, a zmieniające się warunki rynkowe wymagają szybkiej adaptacji, umiejętność ciągłego rozwoju i dostosowywania swojej strategii nabiera nowego znaczenia.
Własna firma w niepewnych czasach?
Rzeczywistość popandemiczna, wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja - bez dwóch zdań żyjemy w niepewnych czasach. Jednak nowe firmy wciąż powstają. Sporo z nich zostanie założonych już niebawem pod skrzydłami Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.
Świętujemy! 10 lat Sieci Przedsiębiorczych Kobiet!
Świętuj z nami i rozwijaj swój biznes.
1
Proszę zastosować kod promocyjny:
Do zapłaty za - 1 produkt
Wysyłka i podatki obliczane przy kasie.
50.00 
Zapłać teraz