Poznaj sposoby, jak zmieniać świat - mapa innowacji - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Poznaj sposoby, jak zmieniać świat - mapa innowacji

Rozwój technologii, wojna, pandemia — ciągłe zmiany, poczucie niepewności o jutro, pokazują, że potrzebujemy innowacji społecznych. Jak robić je mądrze? Jak projektować rozwiązania, które będą skuteczne? Na to pytanie odpowiedziały twórczynie Kursu projektowania innowacji społecznych, który w tym roku po raz pierwszy zrealizowany został na Uniwersytecie SWPS.

Pomysły na innowacje społeczne biorą się zazwyczaj z potrzeb grupy, z którą pracujemy. Możliwość obserwacji tej grupy, przeprowadzenie badania, wsparte raportami zewnętrznymi – dają najlepszą odpowiedź na pomysł na innowacje. Pomysł bez zdiagnozowanej potrzeby nie ma sensu. Pomysły też biorą się z sytuacji, jaka występuje w społeczeństwie – jezeli wiemy, że mamy zasoby i narzędzia, aby je zrealizować. Przykładem może być migracja kobiet z Ukrainy, wsparcie przedsiębiorczyń – kobiet w czasie pandemii – mówi Paulina Kołodziejak – Łaska, dyrektorka działu cyfrowego i partnerstw Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Jednym z ważniejszych tematów, któremu przyglądały się autorki Kursu projektowania innowacji społecznych, są wyzwania innowatorów i innowatorek społecznych. Podpowiedzi, jak skuteczniej działać można znaleźć w autorskiej mapy wyzwań społecznych, która pomaga odpowiadać na pytanie skąd brać pomysły na innowacje społeczne i przedstawia proces jak projektować innowacje społeczne.

 

 

Mapa to jedno z narzędzi nowopowstałego laboratorium Innowacji Społecznych. Lab wspiera w odkrywaniu i czytaniu otoczenia jako źródła możliwości do działań, w ramach których generowany jest pozytywny wpływ.

Innowatorzy społeczni to w naszym LABie architekci lepszego jutra, z którymi podczas kursu projektowania i innych planowanych przedsięwzięć; wspólnie odkrywamy morze możliwości do działania, celem generowania pożądanych zmian w otoczeniu – mówi Magdalena Kubów, ekspertka ds. zarządzania, Uniwersytet SWPS.

Ważnym narzędziem, które można lepiej poznać dzięki mapie innowacji, są wskaźniki obiektywne i subiektywne, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób można wpływać na jakość życia poprzez konkretną innowację społeczną. Ogromną rolę odgrywa też wpływometr, który wspiera innowatorów w ocenie potencjału rozwojowego ich inicjatyw. 

Mapę innowatorów można pobrać ze strony https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/innowacje/

Projekt „Przedsiębiorczość społeczna – kurs podstawowy” o numerze EOG/21/K4/W/0044 jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021 oraz środków krajowych. Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) reprezentuje wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii – trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Kwota dofinansowania w ramach Funduszy EOG wynosi 118 217 € i pochodzi ze wspomnianych wcześniej państw (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii).

Przedsięwzięcie realizowane jest w trójstronnym partnerstwie: Uniwersytetu SWPS (lider projektu), Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet i Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet.

Link do strony projektu: https://swps.pl/nauka-i-badania/projekty/42-projekty-naukowe/32236-przedsiebiorczosc-spoleczna-kurs-podstawowy.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Niezniszczalne - K. Ratajczyk
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 11 wywiadów...
Cena:
50.00 
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie...
Cena:
50.00 
Business Mixer
Produkt dla kobiet, które chcą nawiązać kontakty biznesowe. BUSINESS MIXER...
Cena:
10.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo, Klub Mentorek
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Jak czują się kobiety w „męskich” zawodach
Kobiety, które chcą pracować w męskich zawodach, napotykają w swojej karierze wiele barier.
Anna Bartkowska, Szkoła Rodzenia Super Mama
Marka Pantene stworzyła Fundusz Power of Us chcąc wesprzeć kobiety prowadzące małe przedsiębiorstwa w Polsce. Dzięki współpracy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Pantene powstał nowy projekt pod nazwą “Pantene – Power of Us”, który jest stworzony dla kobiet prowadzących swoją własną firmę, które w okresie kryzysu związanego z COVID-19 wprowadziły do swoich firm nowe rozwiązania, innowacyjne narzędzia, dzięki czemu ich firmy przetrwały i z sukcesem funkcjonują.
Poznaj sposoby, jak zmieniać świat
Jak mądrze tworzyć innowacje społeczne? Jak projektować rozwiązania, które będą potrzebne i skuteczne? Pobierz materiały!
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products