Zawsze miałam potrzebę bycia niezależną i samo stanowiącą osobą - Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Zawsze miałam potrzebę bycia niezależną i samo stanowiącą osobą

Znalezienie pomysłu na swoją ścieżkę kariery nie zawsze jest łatwe, czasem trzeba opowiedzieć komuś swój pomysł, aby w końcu go urzeczywistnić. Warto szukać wsparcia, aby rozwijać swoją przedsiębiorczość, dlatego tak bardzo zachęcamy w SPK do brania udziału w naszych programach akceleracyjnych. Jedną z takich osób była właśnie Ewelina Szawlis, która z powodzeniem ukończyła program, zakładając firmę i wygrywając konkurs na najlepszy pitching. Przeczytajcie rozmowę z Eweliną, która podzieliła się ze mną kilkoma wskazówkami dla przyszłych przedsiębiorczyń
[:pl]ewelina[:]

Ewelina Szawlis, właścicielka firmy Independence.

Justyna Bobko: Skąd pomysł na Twoją firmę?

E.S.: Zawsze miałam potrzebę bycia niezależną i samo stanowiącą osobą. Nawet wtedy kiedy byłam pracownikiem. Do zadań podchodziłam kreatywnie i nie uznawałam słów “nie da się. Swoją karierę zawodową rozpoczynałam w działach sprzedaży korporacji. Zawsze lubiłam pracować i poświęcałam na pracę dużo czasu. Refleksja przyszła do mnie kiedy zachorowałam, niedyspozycja wymusiła roczne zwolnienie. Moment kiedy otrzymałam pierwsze 6 tygodniowe wywołał w mojej głowie panikę. Jak to ja bez pracy? Moja reakcja przeraziła mnie samą, zatrzymałam się i postanowiłam sama ze sobą porozmawiać, o co chodzi, co jest dla mnie najważniejsze. Potem z każdym dniem było lepiej, a w głowie pojawiła się wolna przestrzeń na coś nowego. Mam naturę wizjonera i zadaniowca. Kreuję w głowie nowe możliwości i wypatruję kolejnych szans, które doprowadzą mnie do niezależności – również tej finansowej. W marzeniach sięgam wysoko, daleko. Przychodzą pomysły, a ja je oglądam i zastanawiam się, czy dzięki nim osiągnę swoją upragnioną niezależność. Tak było i w tym przypadku. Kiedy przyszedł pomysł na stworzenie oprogramowania, poczułam, że to jest TO czego szukałam. Usiadłam i zrobiłam pierwszą analizę, która pokazała co wiem/mam a czego nie wiem/nie mam i tak krok po kroku idę w kierunku realizacji swojego celu. Nie zawsze są to kroki do przodu, zdarza mi się cofnąć, upaść albo zatrzymać, wtedy mówię sama do siebie „Zaufaj sobie”.

JB: Jakie trzy wskazówki dałabyś kobietom, które chcą założyć własną firmę?

E.S.: Zastanówcie się, dlaczego chcecie mieć własną firmę, zapiszcie swoje odpowiedzi. Następnie, porozmawiajcie z kimś, kto prowadzi własną firmę z powodzeniem (tzn. utrzymuje z niej siebie i swoją rodzinę) od kilku. Zapytajcie jak wyglądały początki jego działalności a jak wygląda jego praca teraz? Z czym wiąże się bycie szefem dla siebie samego? Poproście o wskazówki, uwagi. Może macie w swoim otoczeniu osoby, które zamknęły prowadzone przez siebie firmy, z nimi również porozmawiajcie. Potem wróćcie do swoich odpowiedzi i pomyślcie, jak może wyglądać Wasze życie i Waszej rodziny kiedy założycie firmę i czy chcecie tak żyć? Poszukajcie informacji o kursach, programach takich jak Biznes w Kobiecych Rękach- weźcie w nich udział! Pomogą przeanalizować Wasz pomysł na biznes: określić grupę docelową, przygotować analizę kosztów, sporządzić plany sprzedażowe i co najważniejsze określić ile pieniędzy potrzebujecie, aby ruszyć ze swoim biznesem, oraz skąd je możecie pozyskać.

Wytrwale realizujcie plan i zaufajcie sobie.

J.B.: Twoje trzy największe wyzwania, z którymi mierzyłaś się podczas zakładania firmy?

  1. Szczera rozmowa z samą sobą. Czego się boję, co mnie ogranicza i co się stanie jak wydarzy się czarny scenariusz? Czarny scenariusz – dla każdej z nas może to być coś zupełnie innego, chodzi o oswojenie “najgorszej wizji”… potem już może być tylko lepiej.
  2. Znalezienie czasu na realizację projektu, co wiązało się ze zmianami w życiu osobistym i zawodowym.
  3. Samodyscyplina – tutaj pomaga mi plan działania i Brian Tracy:)

J.B.: Jakie kompetencje, zdolności czy talenty uważasz, że powinna posiadać lub rozwijać przyszła przedsiębiorczyni?

E.S.: Przede wszystkim powinna w siebie wierzyć.
Samodyscyplina – na szczęście to umiejętność więc można nad nią i z nią pracować.
Elastyczność – powinna zaakceptować i uznać, że prowadząc biznes podejmie błędne decyzje, które spowodują potknięcia a może nawet upadki, tak będzie. To dzięki elastyczności, determinacji wstanie i będzie nadal pracować nad realizacją celu, zmodyfikowanego w oparciu o pozyskaną wiedzę i doświadczenie.

J.B.: Od czego zaczęłyście zakładanie firmy i z czyjej pomocy skorzystałyście? Czyją pomoc uważacie za niezbędną, aby otworzyć własną firmę?

E.S.: Najważniejszym momentem była rozmowa z Mentorką (w ramach programu w Biznes w Kobiecych Rękach) Grażyną Sroczyńską. Poprosiłam o możliwość wspólnej pracy, ponieważ posiada wiedzę i doświadczenie tam, gdzie ja jej nie mam. Chciałam poznać jej opinię na temat swojego pomysłu, okazała się bezcenna. Powiedziała, gdzie spodziewa się problemów, co można z tym zrobić, jak się na to przygotować i zrobiła to w taki sposób, że nie podcięła mi skrzydeł, ale w nie dmuchnęła.

JB: Co dał Ci program Biznes w Kobiecych Rękach? I czy skorzystałabyś z niego raz jeszcze?

E.S.: Dzięki programowi poznałam odważne, mądre i zdeterminowane dziewczyny – przedsiębiorczynie, stałam się częścią tej Silnej Społeczności, dziękuję. Bardzo dziękuję również dla organizatorek i prowadzących warsztaty. Tematyka warsztatów pozwala na stworzenie indywidualnego planu działania, poznaniu swoich mocnych i słabych stron. Prowadzący to osoby kompetentne w swoich dziedzinach. Podczas warsztatów pracowaliśmy na swoich pomysłach na biznes, to one były analizowane, bezcenne. Swoją pierwszą firmę otworzyłam ponad 20 lat temu, podczas tego programu często myślałam o tym ile czasu/pieniędzy zaoszczędziłabym, gdybym wtedy mogła skorzystać w takiego programu. Biznes w Kobiecych Rękach to wiedza, networking i wsparcie, polecam.

Spodobał Ci się artykuł?
UDOSTĘPNIJ
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Niezniszczalne - K. Ratajczyk
Potrzebujesz inspiracji i motywacji do działania? Niezniszczalne to 11 wywiadów...
Cena:
50.00 
Jak mówić o sobie dobrze A. Więcka
Kobiety zabierają publicznie głos dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Nie...
Cena:
50.00 
Narzędzia dla przedsiębiorczych kobiet
Wydarzenia
84. Śniadanie Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
02.10.23 I godz. 9.00  Wielki powrót cieszącego się ogromnym powodzeniem...
Cena:
159.00 
Wydarzenia
Koktajl Liderek
28.09.23  Zapraszamy na Koktajl Liderek. Spotykamy się, aby wymienić się...
Cena:
400.00 
Członkostwo
Roczne członkostwo w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet
Produkt dla  przedsiębiorczych kobiet, w ramach którego pomagamy Ci w...
Cena:
500.00  dla rok
Członkostwo
Klub Black Swan Prestige
Black Swan Prestige to inicjatywa tworząca nowoczesne środowisko współpracy dla...
Cena:
3,600.00 
Polecamy przeczytać:
Wszystko zaczyna się od decyzji, bo to ona jest najtrudniejsza
Od 10 lat działa w marketingu, a zaczęło się od bloga lifestyle. Teraz łączy swoją pasję do marketingu z prowadzeniem własnej firmy. Patrycja Bończewska wciąż wdraża nowe rozwiązania i nie boi się nowych technologii. Ambitna Marka to nie jej pierwsza firma, którą zarządza, ale to właśnie ona była tworzona i rozwijana w programie Biznes w Kobiecych Rękach przez ostatnie miesiące. Zobaczcie co w wywiadzie radzi przyszłym przedsiębiorczyniom
Czym są programy akceleracyjne?
Poznaj sposoby, jak zmieniać świat
Jak mądrze tworzyć innowacje społeczne? Jak projektować rozwiązania, które będą potrzebne i skuteczne? Pobierz materiały!
0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products